Tomasz Ratajczak

Wyróżnione treści

Strony: 1 | 2

Historyk sztuki, adiunkt na UAM w Poznaniu. Boks stał się jego pasją w latach 80. ubiegłego wieku, gdy Mike Tyson zmiatał z ringu kolejnych rywali, filmowy Rocky bił się w Moskwie z Ivanem Drago, a pięściarze z kadry prowadzonej przez Andrzeja Gmitruka przywieźli z Igrzysk Olimpijskich w Seulu cztery brązowe medale. Autor felietonów oraz opracowań historycznych poświęconych pięściarstwu, które poznał również w praktyce, 20 lat temu pod okiem trenera Grzegorza Swadowskiego.

PRZEBUDZENIE Z AMERYKAŃSKIEGO SNU

Przebudziliśmy się w niedzielny poranek 8 marca z naszego amerykańskiego snu. Niestety wysoki jak góra Robert Helenius brutalnie naszą nadzieję zgasił. Co dalej? Kownacki zapowiada powrót i można mu wierzyć, że to nastąpi. To dzielny i ambitny człowiek. Jego dalsze losy będą w dużym stopniu uzależnione od sytuacji na szczycie wagi ciężkiej.


MASAKRA W DNIU ŚW. WALENTEGO

Dziś dzień św. Walentego, świętowany globalnie jako tzw. Walentynki. Kibice boksu mają jednak dodatkowy powód, aby wspominać ten dzień, niekoniecznie w miłosnym kontekście. Tym powodem jest Masakra w dniu św. Walentego. I nie chodzi bynajmniej o słynny mord dokonany przez gang Ala Capone w Chicago 14 lutego 1929 roku, lecz o 6. walkę Jakea La Motty z Sugar Rayem Robinsonem, która również odbyła się w Wietrznym Mieście w dzień św. Walentego, lecz 22 lata później.


OSTATNIE TANGO W SPODKU I WODZIREJE POLSKIEGO BOKSU

Sobotnia gala 'Ostatni taniec' zorganizowana przez Mateusza Borka w katowickim Spodku rozgrzała do czerwoności bokserskie środowisko w Polsce i odbiła się także szerokim echem w światowych mediach branżowych. Jakie znaczenie dla polskiego boksu będzie miała działalność MB Promotions i ewentualna konkurencja z Andrzejem Wasilewskim?




WACH PRZEGRAŁ PRZED CZASEM!

Mariusz Wach (33-5, 17 KO) zapowiadał przed walką 'koniec opierdzielania się' i choć na ringu w katowickim Spodku zobaczyliśmy Wikinga aktywniejszego niż w większości jego ostatnich walk, jednak było to stanowczo za mało na Martina Bakole Ilungę (12-1, 9 KO), który zastopował naszego pięściarza w ósmej rundzie.


OSTATNI TANIEC PATRYKA SZYMAŃSKIEGO!

Dla Patryka Szymańskiego (19-2, 10 KO) walka w katowickim Spodku okazała się naprawdę ostatnim tańcem. W wywiadach przed pojedynkiem zapowiadał, że w przypadku porażki z Robertem Talarkiem (24-13-2, 16 KO) zakończy karierę. I to rzeczywiście było niestety ostatnie tango Szymańskiego w Katowicach. Ale jego walkę z Talarkiem zapamiętamy na długie lata, przejdzie do historii polskiego boksu. W całej walce obaj rywale znaleźli się łącznie na deskach 10 razy!


KUKUŁCZE JAJO W ORLIM GNIEŹDZIE

Gala na Narodowym okazała się modelową wręcz ilustracją słynnej sentencji z biblijnej Księgi Przysłów, mówiącej o tym, że pycha kroczy przed upadkiem. Gdyby Marcin Najman zorganizował tę galę np. na warszawskim Torwarze, bez pretensjonalnego podpinania się pod obecną modę na patriotyzm i narodowego zadęcia, sukcesu może by nie odniósł, ale nie byłoby też tak spektakularnej porażki wizerunkowej.


FOTORELACJA: WAŻENIE PRZED GALĄ W POZNANIU

Już dziś o godz. 19 w hali UAM przy ul. Zagajnikowej w Poznaniu rozpocznie się gala sportów walki RCP 1, podczas której kibice zobaczą kilka interesujących pojedynków bokserskich, m.in. dobrze znanych z olimpijskich i zawodowych ringów Patryka Szymańskiego i Kamila Gardzielika. Prezentujemy fotorelację z wczorajszego oficjalnego ważenia przed tą galą.


MINĘŁO 17 LAT OD SKANDALICZNEJ WALKI GOŁOTY Z TYSONEM

17 lat temu, 20 października 2000 roku w Auburn Hills na przedmieściach Detroit doszło do wydarzeń zwracających uwagę bokserskiego świata na dwóch pięściarzy, w których karierach nie brakowało dramatycznych i kontrowersyjnych momentów. Wystarczy wymienić nazwiska głównych bohaterów, aby zrozumieć dlaczego ich spotkanie w ringu elektryzowało wówczas miliony ludzi - byli to Mike Tyson i Andrzej Gołota.


KTO BYŁ PIERWSZYM MISTRZEM ŚWIATA WAGI CIĘŻKIEJ?

Najczęściej jako pierwszą walkę o mistrzostwo świata w wadze ciężkiej według współczesnych reguł historycy boksu wskazują pojedynek Johna L. Sullivana z Jamesem J. Corbettem (na zdjęciu) z 1892 roku, stoczony w Nowym Orleanie i przegrany przez "Silnego Chłopca z Bostonu" (ringowy pseudonim Sullivana) w 21 rundzie przez nokaut. Tym samym za pierwszego mistrza świata wagi ciężkiej w rękawicach należałoby uznać właśnie "Gentlemana Jima" (ringowy pseudonim Corbetta).


30 LAT TEMU TYSON ZOSTAŁ MISTRZEM ŚWIATA

Dokładnie 30 temu na ringu w Las Vegas Mike Tyson został najmłodszym w historii mistrzem świata wagi ciężkiej. Miał niewiele ponad 20 lat, gdy cały bokserski świat legł u jego stóp. Uznawany jest za jednego z najlepszych mistrzów wagi ciężkiej w historii, oraz obok Muhammada Alego jest najbardziej znanym pięściarzem na świecie.


'WŚCIEKŁY BYK' SKOŃCZYŁ 95 LAT

Dziś obchodzimy jubileusz jednego z największych pięściarzy w historii zawodowego boksu, a z pewnością jednego z najsłynniejszych i najbardziej widowiskowo walczących. Dokładnie 95 lat temu, 10 lipca 1921 roku w nowojorskim Bronksie przyszedł na świat Jake La Motta, późniejszy zawodowy mistrz świata wagi średniej w latach 1949-51, znany jako "Byk z Bronksu" a przede wszystkim "Wściekły Byk".


ROCZNICA PIERWSZEJ WALKI STULECIA

Wczoraj minęło 106 lat od walki po raz pierwszy w historii boksu ogłoszonej "Walką Stulecia" - pojedynku o mistrzostwo świata wagi ciężkiej między Jackiem Johnsonem, pierwszym czarnoskórym czempionem i byłym posiadaczem mistrzowskiego pasa Jamesem J. Jeffriesem.



'KRÓL PODWÓRA' ZDAŁ EGZAMIN DOJRZAŁOŚCI

Nikt tak dobrze nie określił dawnego stylu boksowania i stylu bycia Artura Szpilki, jak on sam. W jednym z wywiadów udzielonych przed pojedynkiem z Deontayem Wilderem Polak stwierdził, że będzie musiał walczyć bardzo uważnie, bez żadnego ura, bura, król podwóra, jak się wyraził. Mimo, że starcie o mistrzowski pas WBC w kategorii ciężkiej zakończyło się dla Szpilki w opłakany sposób, trzeba przyznać, że król podwóra z Wieliczki zdał w ringu w nowojorskim Barclays Center na Brooklynie egzamin dojrzałości.


PÓŁ WIEKU TEMU ALI ZNOKAUTOWAŁ PATTERSONA

Pół wieku temu, 22 listopada 1965 roku Muhammad Ali znokautował byłego mistrza świata Floyda Pattersona. Dziś przypada też 29. rocznica pojedynku Tyson vs Berbick, w którym "Żelazny Mike" zdobył mistrzostwo wagi ciężkiej jako najmłodszy pięściarz w historii, odbierając ten rekord właśnie Pattersonowi.


'THRILLA IN MANILA' 40 LAT TEMU

Dokładnie 40 lat temu doszło do walki, która zwieńczyła epicką trylogię zmagań Muhammada Alego i Joe Fraziera. Groteskowy dyktator Filipin Ferdinand Marcos zorganizował 1 października 1975 roku w Quezon City niedaleko stolicy kraju Manili imponującą galę, na której w walce wieczoru zmierzyli się w ringu dwaj wielcy rywale, a stawką pojedynku były pasy WBC i WBA w wadze ciężkiej.


SUKCESY NA ME - PROCENTUJĄ STARTY W WSB

Tomasz Jabłoński (75 kg) oraz Igor Jakubowski (91 kg) piszą na naszych oczach kolejną wspaniałą kartę w historii polskiego boksu olimpijskiego. Długo musieliśmy czekać na sukcesy naszych pięściarzy, ale dwa medale trwających właśnie w bułgarskim Samokowie Mistrzostw Europy dla każdego uważnego kibica nie są wbrew pozorom niespodzianką.


PÓŁ WIEKU OD WIDMOWEGO CIOSU ALEGO

50 lat temu doszło do jednej z najbardziej kontrowersyjnych walk w historii zawodowego boksu. 25 maja 1965 roku w mogącej pomieścić zaledwie około 4 tysiące widzów hali św. Dominika w Lewiston, w amerykańskim stanie Maine Cassius Clay, który niedawno zmienił imię na Muhammad Ali stanął do pierwszej obrony tytułu mistrza świata wszechwag wywalczonego ponad rok wcześniej.


MIJA 10 LAT OD PIERWSZEJ BITWY CASTILLO Z CORRALESEM

Dziś mija dokładnie dziesięć lat od dnia, w którym bokserski świat był świadkiem jednej z najbardziej dramatycznych ringowych batalii - pierwszej walki Jose Luisa Castillo z Diego Corralesem. Jeśli jakimś cudem ktoś z Was jeszcze tej wojny nie widział, musi nadrobić tę zaległość jak najszybciej. Okrągła rocznica jest do tego idealną okazją.


WALKA STULECIA - PARA POSZŁA W GWIZDEK

Walka bez historii przejdzie do historii. Nie wiem czego spodziewali się kibice, którzy wylewają żale z powodu niezbyt porywającego przebiegu starcia geniusza defensywy, obecnie zunifikowanego mistrza wagi półśredniej Floyda Mayweathera Jr. (48-0, 26 KO) z filipińskim bogiem wojny, Mannym Pacquiao (57-6-2, 38 KO). Przecież Money nic nie zmienił w swoim boksie i toczył walkę podobnie jak większość poprzednich  maksymalnie w zakresie efektywności, minimalnie pod względem efektowności.


LUTUJ JĘDRUŚ!

Tytuł tego krótkiego felietonu był popularnym okrzykiem kibiców, którzy dwadzieścia lat temu zagrzewali do boju polskiego pięściarza, rozpoczynającego podbój amerykańskich ringów. Ten pięściarz był bohaterem Polaków po obu stronach Oceanu, mieszkał w najbardziej polskim mieście w USA i miał na imię Andrzej. Po prawie dwudziestu latach polscy kibice znów mają idola z Chicago o tym samym imieniu, który bije się z najlepszymi na świecie pod flagą biało-czerwoną.


TYSON - DOUGLAS: ECHA SPRZED ĆWIERĆ WIEKU

Kilka dni temu przy okazji naszego wywiadu z Jamesem Busterem Douglasem przypomnieliśmy o bardzo ważnej dla bokserskiego świata rocznicy, która przypadała wczoraj. 11 lutego minęło dokładnie ćwierć wieku od dnia, w którym Douglas wstrząsnął światem nie tylko sportu, nokautując na ringu w Tokio mistrza świata wagi ciężkiej Mikea Tysona.


CHWILA BOLESNEJ PRAWDY

Organizatorzy trzeciej gali z cyklu Polsat Boxing Night chyba w najśmielszych snach nie przewidywali, że wybrane przez nich hasło promocyjne imprezy  Chwila prawdy  okaże się tak bardzo adekwatne do całego jej przebiegu. Niestety dla niektórych bohaterów ringowych zmagań oraz ich kibiców wczorajsza chwila prawdy w krakowskiej arenie była chwilą niezwykle bolesną. Zapraszamy do lektury felietonu podsumowującego krakowską galę.


40 LAT TEMU - 'THE RUMBLE IN THE JUNGLE'

Dokładnie 40 lat temu, 30 października 1974 roku na stadionie w stolicy Konga-Zairu Kinszasie doszło do jednej z najsłynniejszych walk w historii zawodowego boksu. Mistrz świata wagi ciężkiej George Foreman stanął do trzeciej obrony pasów WBA i WBC przeciwko byłemu dwukrotnemu czempionowi Muhammadowi Alemu. Ich starcie zapisało się w annałach boksu jako "The Rumble in the Jungle".


TRENER RÓŻAŃSKI: WIERZĘ W ZMIANY, JAK NIE TERAZ, TO KIEDY?

Po rezygnacji Tomasza Różańskiego z funkcji trenera kadry narodowej i drużyny Hussars w polskim środowisku bokserskim zawrzało. Okoliczności decyzji trenera Różańskiego prezentowaliśmy w jego oficjalnym oświadczeniu, a teraz postanowiliśmy porozmawiać na temat podjętej przez niego inicjatywy, zmierzającej do wprowadzenia zmian systemowych w polskim boksie olimpijskim. Trener Różański podkreśla, że odzew na jego apel jest ogromny.


KAROLINA OWCZARZ: NIE WRÓCĘ NA RING

Karolina Owczarz ostatni raz wystąpiła na zawodowym ringu w marcu 2012 roku, na gali w Oświęcimiu. Od ponad roku możemy oglądać ją ponownie w pobliżu ringu, ale w zupełnie innej roli, dziennikarki stacji Polsat Sport. W rozmowie z naszym serwisem Karolina po raz pierwszy publicznie potwierdza zakończenie swojej pięściarskiej kariery, w której zdobyła mistrzostwo Polski juniorek, oraz wygrała cztery walki na zawodowym ringu.


ZŁOTA 'RÓŻA' Z KARLINA

Elżbieta Wójcik z niewielkiego zachodniopomorskiego Karlina stworzyła w tym roku wielką historię, sięgając po trzy złote medale na największych turniejach międzynarodowych. W dniu jej największego triumfu warto zatrzymać się na chwilę i uświadomić sobie, że właśnie jesteśmy świadkami narodzin sportsmenki światowego formatu. I nie umniejsza tego fakt, że na razie są to sukcesy na ringu młodzieżowym.


ELŻBIETA WÓJCIK MISTRZYNIĄ OLIMPIJSKĄ!

Przy silnym dopingu polskich kibiców, Elżbieta Wójcik z klubu Róża Karlino sięgnęła na ringu w chińskim Nankinie po zwycięstwo w finałowej walce kategorii 75 kg i złoty medal II Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. Polka pokonała niejednogłośnie na punkty mistrzynię świata juniorek Chen Nien-Chin z Tajwanu, z którą zwyciężyła już w tym roku, w półfinale MMŚ w Sofii. Zasłużone zwycięstwo i wielki sukces młodej podopiecznej trenera Różańskiego!


TOMASZ RÓŻAŃSKI: POZIOM MME W ASYŻU BYŁ BARDZO WYSOKI

Po wielkim sukcesie, jakim był grad medali naszych młodych pięściarek na MME w Asyżu, porozmawialiśmy z trenerem naszej kadry Tomaszem Różańskim, o jego recepcie na dobry wynik sportowy, oraz perspektywach najbardziej utytułowanej zawodniczki z grona młodzieżowej reprezentacji, Elżbiety Wójcik (razem na zdjęciu), której teraz sekunduje w narożniku podczas Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Nankinie.


JĘDRZEJCZYK: NIE SPOCZNĘ NA LAURACH

Drugą naszą złotą medalistką na V Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Asyżu, została w gronie juniorek Adrianna Jędrzejczyk (63 kg). W wywiadzie dla bokser.org młoda pięściarka z Kielc opowiedziała o swojej drodze do medalu i współpracy z trenerem Tomaszem Różańskim.


ZAKRZEWSKA: WIERZYŁAM W MEDAL MISTRZOSTW EUROPY

Wśród 11 medali, które nasze reprezentantki przywiozły z Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Asyżu znalazły się aż trzy złote krążki, a jeden z nich zdobyła w kategorii 60 kg w gronie juniorek Weronika Zakrzewska. W wywiadzie z naszym serwisem opowiedziała o swoim sukcesie i przygodzie z boksem.


12 LAT TEMU LEWIS ZNOKAUTOWAŁ TYSONA

Dokładnie dwanaście lat temu, 8 czerwca 2002 roku w Pyramid Arena w miejscowości Memfis w amerykańskim stanie Tennessee, Mike Tyson stoczył swoją ostatnią walkę o mistrzostwo świata wszechwag. Rywalem Żelaznego był Lennox Lewis, który kilka miesięcy wcześniej powrócił na tron wagi ciężkiej. Pojedynek zakończył się druzgoczącym triumfem Lewisa, który znokautował Tysona w ósmej rundzie.


















Strony: 1 | 2