Przygodę z Bokser.org rozpoczął w 2009 roku, obecnie zastępca redaktora naczelnego serwisu. Twórca artykułów i felietonów. Z ramienia portalu relacjonuje gale z Polski i Europy. W swoim dziennikarskim CV posiada wywiady z Royem Jonesem Jr, Evanderem Holyfieldem, Shannonem Briggsem, Oliverem McCallem, Olą Afolabim czy choćby ostatnimi wielkimi mistrzami wagi ciężkiej - braćmi Kliczko. Od lutego 2014r. także dziennikarz redakcji sportowej Super Expressu.
Na temat pojedynku #CaneloGGG wszystko zostało już napisane lub powiedziane. Największa walka drugiej części roku rozpocznie się za kilka godzin. Znajdujący się u schyłku kariery Giennadij Gołowkin (37-0, 33 KO) walczy o miejsce w historii. Będący u szczytu formy Saul "Canelo" Alvarez (49-1-1, 34 KO) zamierza zamknąć usta wszystkim krytykom, którzy zarzucali mu tchórzostwo. Na pewno wygrają fani boksu, dla których rok 2017 jest najlepszym od dawna.
Czy przypominacie sobie, kiedy ostatni raz na jednej gali wystąpiło aż pięciu najlepszych pięściarzy z tej samej, szalenie mocno obsadzonej wagi? Kiedy ostatni raz tej samej nocy w tym samym miejscu na ring wyszło aż trzech zawodników zaliczanych do najlepszej piętnastki bez podziału na kategorie? Nowożytna historia boksu nie pamięta takiego przypadku.
Co dwa lata publikujemy na BOKSER.ORG ranking dwunastu najbardziej niebezpiecznych pięściarzy świata. Nie obowiązuje w nim podział na kategorie wagowe, kryteria stanowią siła oraz technika pojedynczego ciosu, umiejętność kończenia walk i stopień zagrożenia dla rywali ze swojego limitu. Oto parszywa dwunastka Anno Domini 2017.
Okazuje się, że "Góral" nie musi powtarzać w kółko, że jest szybki i jeśli Bóg da, to bez problemu wygra z każdym. Jego relacja z nowym trenerem Gusem Currenem oraz kapitalnie dopełniającym równania doktorem Chyckim jest tak autentyczna i owocna, że aż chce się wierzyć w powrót wielkiego Adamka. Czy to możliwe?
Jeśli wygrasz, pogratuluję ci. Jeśli przegrasz, pomogę ci wrócić - Władimir Kliczko przed walką z Anthonym Joshuą. Trzy tematy poruszane w dzisiejszym felietonie: hitowy pojedynek Joshua-Kliczko, podwójne standardy (rasizm i prawa kobiet) w boksie oraz o co chodzi z tym PPV...
Wszyscy odliczamy już godziny do najważniejszego pojedynku tego roku. W sobotę w nocy na ring w T-Mobile Arena w Las Vegas Siergiej Kowaliow (30-0-1, 26 KO) będzie bronił tytułów mistrza świata WBA Super, WBO i IBF w wadze półciężkiej w walce z dawnym liderem kategorii super średniej Andre Wardem (30-0, 15 KO). Dawno nie doszło do starcia dwóch niepokonanych pięściarzy tej klasy.
Nie ma znaczenia, jak wielkim faworytem jest jeden z zawodników, w boksie underdog (chłopiec do bicia?) zawsze może wszystko obrócić jednym celnym ciosem. Druga część felietonu o najbardziej nieoczekiwanych nokautach w historii boksu.
Nie ma znaczenia, jak wielkim faworytem jest jeden z zawodników, w boksie underdog (chłopiec do bicia?) zawsze może wszystko obrócić jednym celnym ciosem. Przekonało się o tym wielu znakomitych pięściarzy, niektórzy z nich przegrywali z zawodnikami teoretycznie słabszymi o kilka klas. Prezentujemy pierwszą z trzech części krótkiego cyklu o najbardziej niespodziewanych nokautach w historii.
"Szybkość zabija, ale rozmiar ma znaczenie" - pisał przed walką Canelo-Khan amerykański dziennikarz Steve Kim. Dokładnie tak było w ringu. Jeden cios Meksykanina ułożył ambitnego Brytyjczyka do snu.
Jak wygląda czołówka najlepszych pięściarzy świata bez podziału na kategorie? Odeszli Mayweather i Pacquiao, są za to Gonzalez, Gołowkin, Kowaliow i Ward. A za ich plecami robi się ciekawie, bo do głosu dochodzą młode gwiazdeczki, które póki co ciężko jest klasyfikować.
Czy Timothy Bradley (33-1-1, 13 KO) wygra trylogię, w której przegrał dwie dotychczasowe walki. To niestety możliwe, bo wszyscy pamiętają werdykt jego pierwszego pojedynku z Mannym Pacquiao (57-6-2, 38 KO).
W nowej erze superciężkich bokserów mierzący 196 cm wzrostu Charles Martin (23-0-1, 21 KO) broni tytułu mistrza świata w walce z blisko dwumetrowym Anthonym Joshuą (15-0, 15 KO).
21 maja 2005 roku cały bokserski świat dowiedział się o istnieniu Tomasza Adamka. Góral z Gilowic pokazał niezłomny charakter i po wyniszczającej, dramatycznej wojnie pokonał niebezpiecznego Paula Briggsa, zdobywając jako pierwszy Polak w historii tytuł mistrza świata federacji WBC w wadze półciężkiej.
Już tylko 11 dni dzieli nas od gali Polsat Boxing Night w Krakowie. W walce wieczoru niebezpieczny Eric Molina (24-3, 18 KO) sprawdzi, czy 39-letni Tomasz Adamek (50-4, 30 KO) ma jeszcze szanse rywalizować na najwyższym poziomie. Zmotywowany "Góral" wciąż liczy na drugi pojedynek o mistrzostwo świata wagi ciężkiej, ale może o nim zapomnieć, jeżeli nie będzie w stanie odprawić "Drummer Boya" z Raymondville.
Kończy się wyjątkowo długa era Floyda Mayweathera i Manny'ego Pacquiao. Ten pierwszy już pożegnał się z ringiem, drugi zrobi to w kwietniu. Zmierzch ich karier to ciekawy okres dla światowego boksu - o miano najlepszego pięściarza bez podziału na kategorie rywalizować teraz będą filigranowy Gonzalez oraz niszczyciele z dawnego bloku socjalistycznego: Gołowkin i Kowaliow. A może przeszkodzi im Andre Ward?
Recenzujemy dla was debiut literacki dziennikarza Piotra Witwickiego, którego powieść "Petarda" trafia właśnie do sprzedaży. Kilka egzemplarzy będzie też można wygrać w konkursie na BOKSER.ORG. Zapraszamy!
Od początku wiedzieliśmy, że ta historia nie będzie miała dobrego zakończenia. Roy Jones Jr (62-9, 45 KO) to być może największy talent w historii boksu, ale czasy jego świetności przeminęły grubo ponad dekadę temu. Dziś 46-letni weteran został pobity i znokautowany przez rozbitego już przecież Enco Maccarinellego (41-7, 33 KO).
W 2009 roku Mateusz Masternak był obok Tomasza Adamka największym zwycięzcą gali Polsat Boxing Night w Łodzi. Nieznany szerszej publiczności młody bokser pokazał się z rewelacyjnej strony, zabrał zero mocniej promowanemu Łukaszowi Janikowi, zaistniał w świadomości kibiców i na koniec wypadł świetnie przed kamerą. To miał być początek wielkiej kariery.
To już dziś w nocy! Największa portorykańsko-meksykańska batalia od czasu hitowego pojedynku Trinidad-De La Hoya jest tym, na co czekają kibice boksu po zawodzie, jaki w maju sprawiła walka stulecia pomiędzy Mayweatherem a Pacquiao. Na kilkanaście godzin przed wielką wojną w Las Vegas przedstawiamy klucze do zwycięstwa dla Miguela Cotto i Canelo Alvareza.
- Stevenson na pewno trochę obawia się rewanżu. Półtora roku temu miałem go na deskach, a dziś jestem lepszy niż wtedy. W dodatku on robi się coraz starszy - mówi Andrzej Fonfara w rozmowie z BOKSER.ORG. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z najlepszym polskim pięściarzem wagi półciężkiej.
Hejterzy długo zarzucali Giennadijowi Gołowkinowi (34-0, 31 KO), że walczy z taksówkarzami. W końcu "GGG" spotkał na swojej drodze młodego zawodnika zbliżającego się do szczytu formy i bez problemów pokonał go w walce unifikacyjnej, przedłużając serię zwycięstw przed czasem do dwudziestu jeden. To wystarczający argument, by posadzić Kazacha na tronie P4P.
19-letnia Ela Wójcik to diament polskiego boksu olimpijskiego. Przed rokiem zdobyła złoto młodzieżowych igrzysk olimpijskich, zwyciężała też w młodzieżowych mistrzostwach świata i Europy. Jej kolejnym celem miał być sukces na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro, ale nieoczekiwanie jej trener Tomasz Różański ogłosił, że "Złota Ela" przechodzi na boks zawodowy.
Najlepszy pięściarz naszej ery, samozwańczy TBE, król Midas boksu zawodowego Floyd Mayweather (48-0, 26 KO) w sobotę w nocy w swym ukochanym MGM Grand w Las Vegas żegna się ringiem. Na ostatniego rywala "Money" wybrał niezasługującego na tę szansę Andre Berto (30-3, 23 KO). Prawie nikogo ta walka nie interesuje, a w Polsce możemy nawet nie mieć możliwości jej obejrzenia.
Były mistrz świata dwóch kategorii Tomasz Adamek (49-4, 29 KO) trenuje w Łomnicy koło Karpacza w warunkach, jakich nie miał nigdy wcześniej. To ma zaowocować wysoką formą na walkę z Przemysławem Saletą (44-7, 22 KO) podczas gali Polsat Boxing Night w Łodzi. - Jeśli wygram w dobrym stylu, to mogę walczyć dalej - mówi "Góral", nie wykluczając kolejnych starć z Polakami, ale nie wszystkimi...
Kiedy Marco Huck (38-2-1, 26 KO) zakończył współpracę z grupą Saueland Event i trenerem Ullim Wegnerem, natychmiast pojawiły się głosy, że zbliża się koniec jego panowania na tronie WBO wagi cruiser. Mało doświadczona ekipa naturalizowanego Niemca nie bardzo wiedziała, jak zająć się dalej jego karierą, co poskutkowało prawie roczną przerwą.
Dwa i pół roku opublikowaliśmy na BOKSER.ORG ranking dwunastu najbardziej niebezpiecznych pięściarzy świata. Nie obowiązywał w nim podział na kategorie wagowe, kryterium stanowiły siła oraz technika pojedynczego ciosu, umiejętność kończenia walk i stopień zagrożenia dla rywali ze swojego limitu. Przed Wami druga edycja.
Wygląda na to, że najlepszy polski pięściarz w historii wagi lekkiej Maciej Zegan (43-6-2, 21 KO) wróci jeszcze na ring. Pożegnalny pojedynek 39-letniego wrocławianina może się odbyć przed końcem roku i ma być głównym wydarzeniem na gali transmitowanej przez telewizję Polsat.
Trochę nieoczekiwanie dowiedzieliśmy się dziś, że nigdy nie zobaczymy już w ringu "Kobry" z Nottingham. 38-letni Carl Froch (33-2, 24 KO) jest najlepszym przykładem na to, że w boksie można zajść na sam szczyt bez umiejętności technicznych na najwyższym światowym poziomie. Wielokrotny mistrz świata kategorii super średniej dokonał tego dzięki ciężkiej pracy, determinacji i wierze we własne możliwości. Dodajmy do tego niespotykaną charyzmę i uwielbienie kibiców, a wyłania się nam obraz największego brytyjskiego wojownika ostatnich paru lat.
Długo kazał na siebie czekać król wagi super średniej Andre Ward (28-0, 15 KO). Jego pozaringowe problemy z promotorem zostały jednak rozwiązane i wygląda na to, że "S.O.G." w końcu zacznie walczyć regularnie. Zaledwie trzy walki stoczone w ostatnich czterech latach sprawiły, że część kibiców zapomniała już, jakim geniuszem jest kalifornijczyk, który ostatnią porażkę poniósł w wieku 12 lat.
Walka Stulecia miała wstrząsnąć posadami sportu. W pewnym sensie tak się stało, bo rekordowy zysk wygenerowany przez starcie Mayweather-Pacquiao może już nigdy nie zostać pobity, a o bajecznych gażach zawodników i niesamowitym ruchu wygenerowanym w Internecie będziemy mówić jeszcze długo. Szybko zapomnimy za to o samym pojedynku...
O walce Mayweather-Pacquiao napisano już wszystko. Pozostaje tylko czekać i liczyć na to, że pojedynek nie zawiedzie. Na powtórkę z Hagler-Hearns nie ma co liczyć i każdy fan boksu powinien zdawać sobie z tego sprawę. Istnieje za to szansa, że najwyższej próby pięściarskie szachy spodobają się nawet laikom, którzy na codzień nie oglądają sportu. Sam fakt, że tak wielu z nich zamierza obejrzeć tę walkę i jeszcze za nią zapłacić świadczy o skali wydarzenia.
Jedyna godna tego określenia Walka Stulecia naszych czasów odbędzie się już za kilkadziesiąt godzin. W sobotę w nocy czeka nas wielkie pięściarskie święto, przygotujmy się więc do niego należycie i przypomnijmy sobie najlepsze występy obydwu wspaniałych rywali. Oto druga część zestawienia największych triumfów w karierze doskonałego Floyda Mayweathera (47-0, 26 KO).
Jedyna godna tego określenia Walka Stulecia naszych czasów odbędzie się już za kilkadziesiąt godzin. W sobotę w nocy czeka nas wielkie pięściarskie święto, przygotujmy się więc do niego należycie i przypomnijmy sobie najlepsze występy obydwu wspaniałych rywali.
Jedyna godna tego określenia Walka Stulecia naszych czasów odbędzie się już za kilka dni. W sobotę w nocy czeka nas wielkie pięściarskie święto, przygotujmy się więc do niego należycie i przypomnijmy sobie najlepsze występy obydwu wspaniałych rywali.
Jedyna godna tego określenia Walka Stulecia naszych czasów już za kilka dni. W sobotę w nocy czeka nas wielkie pięściarskie święto, przygotujmy się więc do niego należycie i przypomnijmy sobie najlepsze występy obydwu rywali.
To już dziś! Na tę walkę sympatycy pięściarstwa nad Wisłą czekali z nie mniejszą cierpliwością niż na starcie Mayweather-Pacquiao. Na gali w Carson niedawny pretendent do tytułu mistrza świata wagi półciężkiej Andrzej Fonfara (26-3, 15 KO) zmierzy się z meksykańskim gwiazdorem Julio Cesarem Chavezem Juniorem (48-1-1, 32 KO) - synem legendarnego "Cesarza", czempiona trzech kategorii.
"Raven" to debiutancka powieść Leszka Dudka znanego z wieloletniej współpracy z portalem BOKSER.ORG. Opowiada fikcyjną historię pięściarza zawodowego Milana Kruka, który nieoczekiwanie staje przed wielką szansą i pchany problemami finansowymi decyduje się podjąć wyzwanie, nie wiedząc, jak wpłynie to na całe jego dotychczasowe życie. Zapraszamy do lektury!
"Raven" to debiutancka powieść Leszka Dudka znanego z wieloletniej współpracy z portalem BOKSER.ORG. Opowiada fikcyjną historię pięściarza zawodowego Milana Kruka, który nieoczekiwanie staje przed wielką szansą i pchany problemami finansowymi decyduje się podjąć wyzwanie, nie wiedząc, jak wpłynie to na całe jego dotychczasowe życie. Zapraszamy do lektury!
Historia oceni, czy Floyd Mayweather (47-0, 26 KO) rzeczywiście jest najlepszym pięściarzem wszech czasów. Nie ma wątpliwości, że jest dziś najlepiej zarabiającym sportowcem świata i najlepszym biznesmenem wśród bokserów - 2 maja w MGM Grand w Las Vegas po raz trzeci w ciągu ośmiu lat ustanowi finansowy rekord przychodu z pojedynczej walki. Przy okazji będzie miał okazję udowodnić swą wyższość nad jedynym godnym rywalem Mannym Pacquiao (57-5-2, 38 KO). Jeżeli wygra, podzieleni eksperci i kibice pozostaną bez wyboru - wszyscy będą musieli uznać "Moneya" za numer jeden naszej ery.
Kończy się ubogi boksersko rok 2014. Poza kilkoma wyjątkami (Kowaliow-Hopkins, Kliczko-Pulew, Crawford-Gamboa) czołowi zawodnicy unikali najgroźniejszych rywali i wybierali teoretycznie łatwiejsze walki (Mayweather, Stevenson), w których czasami niewiele brakowało, by powinęła im się noga. Miejmy nadzieję, że ten trend odwróci się w 2015.
Ostatnie tygodnie to pasmo sukcesów pięściarzy z dawnego bloku wschodniego. Europejczycy dominują w trzech kategoriach, które jeszcze niedawno uchodziły za najbardziej prestiżowe - ciężkiej, półciężkiej i średniej, ale ważniejsze jest coś innego - z ich nadejściem chyba w końcu pogodziła się Ameryka, która wcześniej długo odtrącała przybyszy zza wielkiej wody.
Kiedy usłyszałem, że na gali Polsat Boxing Night 3 ma się odbyć walka Adamek-Szpilka, w roli faworyta od razu postawiłem naszego byłego mistrza świata dwóch kategorii. Potem prasa rozpisywała się o niepoważnych przygotowaniach "Górala" i niesamowitej determinacji "Szpili", który w krótkim czasie zbudował atletyczną sylwetkę, jakiej nie prezentował nawet w okresie występów w wadze junior ciężkiej. To w połączeniu z rewelacjami o nowatorskich (na polskie warunki) metodach treningowych skłoniło mnie to wysnucia wniosku, że mogłem pospieszyć się z prognozą, że Adamka czeka łatwe zadanie.
Już chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że Giennadij Gołowkin (31-0, 28 KO) jest prawdziwym królem wagi średniej i zasługuje na wysokie miejsce w rankingu P4P. Podczas minionego weekendu "GGG" niczym walec rozjechał mocnego Marco Antonio Rubio (59-7-1, 51 KO), notując w ten sposób osiemnasty nokaut z rzędu.
Już tylko kilkadziesiąt godzin dzieli nas od rewanżowego pojedynku pomiędzy Floydem Mayweatherem (46-0, 26 KO) a Marcosem Maidaną (35-4, 31 KO). Organizatorzy nazwali galę w Las Vegas "The Mayhem"- czyli chaos. Żadne inne słowo nie opisuje lepiej stylu "El Chino". Doskonały technicznie "Money" w pierwszej walce miał ogromne problemy z okiełznaniem szalejącego Argentyńczyka. Jak będzie tym razem?
Druga połowa roku może przynieść ogromne zmiany w rankingu P4P. Kilku zawodników z czołowej piętnastki wybrało sobie trudnych rywali, inni noszą się z zamiarem zakończenia kariery lub nie mają sprecyzowanych planów. Kluczowe w kolejnych miesiącach będą starcia Mayweather-Maidana, Hopkins-Kowaliow, ale warto też obserwować kolejne ruchy Gołowkina, Cotto, Mikeya Garcia, Rigondeaux i Bradleya.
Za nami wszystkie najciekawsze potyczki pierwszej połowy 2014 roku, dlatego czas na podsumowanie. Redakcja Bokser.org przedstawia swój ranking najlepszych pięściarzy bez podziału na kategorie wagowe. Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!
Najważniejsza (z punktu widzenia światowego boksu) walka pierwszego półrocza już za nami, czas więc na uaktualnienie rankingu najlepszych pięściarzy bez podziału na kategorie wagowe. Zapraszamy do podawania swoich zestawień i udziału w dyskusji!
Manny Pacquiao (56-5-2, 38 KO) nie jest już tym samym zawodnikiem co kiedyś, ale nawet 35-letni Filipińczyk okazał się wystarczająco dobry, by po raz drugi wyraźnie pokonać Timothy'ego Bradleya (31-1, 12 KO) i odzyskać tytuł mistrza świata federacji WBO w wadze półśredniej.
Już tylko kilkadziesiąt godzin dzieli nas od walki, która elektryzuje cały bokserski świat. W nocy z soboty na niedzielę na ringu w MGM Grand w Las Vegas Manny Pacquiao i Timothy Bradley zmierzą się po raz drugi, by wyjaśnić sobie, który z nich naprawdę jest lepszy.