MAŁE PIĘŚCI: KLEJNOTY ALBIONU
Fish and chips. Standardy i covery. Robotnicy, bokserzy, gangsterzy. Jeszcze jedna miniatura o brytyjskim boksie. Na pewno nie ostatnia.
Fish and chips. Standardy i covery. Robotnicy, bokserzy, gangsterzy. Jeszcze jedna miniatura o brytyjskim boksie. Na pewno nie ostatnia.
Oto styl ''spedalonego Irola z Manchesteru'', który pisał swego czasu najlepsze brytyjskie piosenki.
Boks vs MMA, czyli Medellin vs Cali. Wojna karteli wchodzi w decydującą fazę, niosąc ze sobą setki milionów ofiar.
Walka Mayweather vs McGregor coraz bliżej, ale nawet jeżeli nie dojdzie do skutku, czuję się jakbym ją wygrał. Ten rok przyniesie złote strzały.
Ostatni dzień zdjęć na Śląsku, czyli kolejny miniaturowy reportaż z planu ''Piotrowsky'ego''. Tym razem czeka Was wspinaczka na najwyższy niezdobyty szczyt globu.
Zdjęcia do ''Piotrowsky'ego'' wkroczyły w tym tygodniu w decydującą fazę. Jan Hajduga, Zygmunt Bauman, Piotrowsky i rzesza innych awanturników - orkiestra pod batutą Biegańskiego gra coraz głośniej, rzucając wyzwanie Polsce.
Live & Die in Chicago, R.I.P. Ed Brown, salut dla wszystkich ulicznych żołnierzy. Ta wojna się nigdy nie skończy.
Dziś czeka Was premiera szkicu fragmentu księgi plugawej, którą pod koniec 2017 roku opublikuje wydawnictwo Gniew Boży. ''Szlakiem awantur. Brudny przewodnik po powojennej Warszawie'' to rzecz poświęcona wszystkiemu, co w stolicy najpiękniejsze: meczom bokserskim, ulicznej przemocy, drobnej i zorganizowanej przestępczości, szeroko pojętej sztuce marginesu.
W przyszłym tygodniu czeka Was premiera szkicu fragmentu księgi plugawej, którą pod koniec 2017 roku opublikuje wydawnictwo Gniew Boży. ''Szlakiem awantur. Brudny przewodnik po powojennej Warszawie'' to rzecz poświęcona wszystkiemu, co w stolicy najpiękniejsze: meczom bokserskim, ulicznej przemocy, drobnej i zorganizowanej przestępczości, szeroko pojętej sztuce marginesu.
W styczniu rusza druga część zdjęć do filmu ''Piotrowsky'' Marcina Biegańskiego. Tymczasem prezentujemy kilka kadrów z grudnia i zapraszamy Was do śledzenia dalszych losów tego obrazu. "Piotrowsky" to coś więcej niż film o boksie, to wydarzenie bez precedensu w dziejach ludzkości. Czerwcowa premiera stanie się początkiem nowego pięściarskiego ładu.
Najważniejszy tegoroczny pojedynek wagi ciężkiej w sztukach walki miał miejsce na ringu w niemieckim Oberhausen. Głównymi gwiazdami gali Glory Collision byli tam wczoraj Badr Hari i Rico Verhoeven.
Pierwsza zapowiedź jednego z najciekawszych współczesnych obrazów poświęconych tematyce bokserskiej. Stopniowo będziemy odsłaniać coraz więcej szczegółów dotyczących tajemniczego dzieła, którego premiera planowana jest na czerwiec przyszłego roku.
Luźno tłumaczona scena z "Domino Diaries", dzienników bokserskiego świra. R.I.P. El Comandante.
Żarty się skończyły. Nasza religia wraca do korzeni. Do mięsa i ziemniaków. Zbawiennej esencji. Ward vs Kowaliow to klasyczne śniadanie mistrzów, godna odpowiedź na UFC 205. Kiedy nadchodzą spektakle takiego kalibru, ''Małe pięści'' przedstawiają prognozy wojenne.
''Pocztówki znad krawędzi 2'', czyli druga część bezlitosnej wyprawy na Zachód. Zapowiedź epokowego performance'u.
Pocztówki znad krawędzi, czyli bezlitosna wyprawa na Zachód. Ta wojna się nigdy nie skończy.
Zapowiedź powrotu popularnej serii reportaży, którą publikowano na łamach ''Tygodnika bokserskiego''.
Zeszłotygodniowy antrakt był działaniem celowym, okazją do zaczerpnięcia oddechu przed superatakiem... W krótkich bokserskich słowach: w styczniu 2017 szykuje się premiera czegoś mocnego. Bardzo mocnego. To będzie jak stworzenie świata, coś więcej niż sport.
Widzę Ołeksandra w hetmańskiej papasze, ukraińskim insygnium wysadzanym trzema kamieniami szlachetnymi: rubinem, szafirem i szmaragdem.
50 sekund do końca dwunastej rundy. Głowacki wściekle naciera, szukając nokautu za wszelką cenę. Atakuje uciekającego spod lin Usyka prawym prostym, ale spotyka się z błyskawiczną falą uderzeniową.
Nie zginęła jeszcze Ukraina, ni chwała, ni wolność/Jeszcze się do nas uśmiechnie los, bracia młodzi/Nasi wrogowie zginą jak rosa na słońcu/Zapanujemy nad naszymi ziemiami/Duszę i ciało oddamy za wolność/Pokażemy, że jesteśmy z kozackiego rodu... Zawodowe kozactwo poczyna sobie coraz śmielej, atakując szczyty list P4P. W kolejnym odcinku skupimy się na boksie Ołeksandra Usyka, fenomenie opisywanym w ostatnich dniach przez koneserów pięściarstwa z całego świata.
Refleksja o kulturze pięściarskiej Ołeksandra Usyka, nowego hetmana zaporoskiego na listach P4P.
Turn up the lights in here baby/Extra bright, I want y'all to see this... Kilka refleksji po wczorajszej walce w Londynie, jednym z najciekawszych pojedynków na szczycie boksu zawodowego w ostatniej dekadzie.
Mówiąc o pojedynku Gołowkin vs Brook, warto przypomnieć sobie słowa Jamesa Whistlera. Wielkie walki wymagają czasem wielkiego chłodu.
Powrót rosyjskiej walki na pięści, tym razem w poemacie Lermontowa (tłum. Julian Tuwim). Przystawka przed daniem głównym, czyli opowieścią o losach kułacznego boju na przestrzeni wieków. Czekajcie na nią cierpliwie, premiera jeszcze w tej dekadzie.
Zanim przyjdzie czas na szczegółowe analizy turnieju olimpijskiego, przedstawiamy zwycięzcę walki finałowej w wadze super ciężkiej. Początek pojedynku o godzinie 20:15.
O przewadze boksu olimpijskiego nad innymi formami życia. Ta wojna się nigdy nie skończy.
Trzecia i ostatnia część analizy bokserskiego fenomenu, jakim jest królowa MMA Joanna Jędrzejczyk.
Druga część analizy bokserskiego fenomenu, jakim jest królowa MMA Joanna Jędrzejczyk.
Kiedy JJ wchodzi do oktagonu, każdy miłośnik sztuk walki powinien porzucić przyziemne sprawy i skupić się na kontemplacji fenomenu, jaki zaszczyca nas swoją obecnością. Zawodniczka z Olsztyna posiada jedne z najwyższych strikerskich umiejętności w MMA - bez podziału na płeć.
Nawet najbardziej konserwatywni kibice boksu powinni wreszcie otworzyć oczy i zrozumieć, jak złożonym i fascynującym sportem jest MMA. Rewanżowa walka Joanny Jędrzejczyk z Claudią Gadelhą była pokazem siły UFC i ucztą dla każdego miłośnika poetyckiej przemocy. Charyzmatyczna strikerka z Olsztyna zmienia sztuki walki w spektakularnym stylu, budząc olbrzymie emocje. Kobieca rewolucja staje się faktem.
Warszawa, rok 2019. Polskim sportem wstrząsa podziemny wybuch. Do gry wkraczają głodni jak wilki promotorzy nowej generacji, czerpiący zyski z internetowych transmisji walk na gołe pięści.
Szybki news z wyższych sfer - spotkałem się wczoraj w londyńskiej restauracji ''Bibendum'' z Chrisem Eubankiem Seniorem. Nie zamawialiśmy niczego, pokarmem był wygłaszany przez Chrisa wykład pod tytułem ''Pięściarstwo - sztuka ekscentrycznej próżności''. Treść wykładu sprowadzała się do przekonywania o zwycięstwie syna Eubanka nad Giennadijem Gołowkinem.
Zapiski po spacerze w Zabrzu, kotle kulturowym o dużym stężeniu pięściarskiej energii.
18 czerwca oczy pięściarskiego świata będą zwrócone na UIC Pavilion w Chicago. Zobaczymy tam walkę polskiego Mayweathera - Macieja Sulęckiego - z Hugo Centeno Juniorem, starcie o wejście do awangardy wagi średniej. Kiedy nadchodzą spektakle takiego kalibru, ''Małe pięści'' przedstawiają prognozy wojenne.
Ósmego czerwca Michał Olaś otrzymał statuetkę Złotego Husarza w warszawskiej restauracji Lotos, miejscu pamiętającym czasy, gdy polski boks olimpijski należał do światowej czołówki.
Ringowy monolog nowego mistrza świata WBC w wadze cruiser.
Wojna o Chiraq, typowanie wyniku walki stylizowane na ultranowoczesny warszawski rap.
Wspomnienie o przedsięwzięciu, które sześć lat temu wstrząsnęło środowiskiem ludzi typujących wyniki walk bokserskich.
Wspomnienie o śląskim renegacie, który nie kłaniał się kostusze.
Julia Kristeva napisała kiedyś, że ''grzech nie jest ani długiem, ani brakiem w stosunku do miłości, jest stanem pełni, obfitości. W tym sensie przemienia się w żywe piękno''. Grzechy Jakuba Dobka wobec boksu są nieśmiertelne.
''Dzisiaj nam przychodzi... Towarzyszyć w ostatniej drodze Henia na ziemskim padole. Będziemy o Nim pamiętać na zawsze''. Tymi słowami pożegnał Henryka Średnickiego wybitny znawca boksu Wojciech Gorczyca, zwany ''mistrzem suchego opisu''. Posłuchajmy mowy pogrzebowej dla jedynego polskiego czempiona globu.
Trzecia część tryptyku pogrzebowego, który dokumentuje ostatnie drogi legendarnych pięściarzy - Jerzego Kuleja, Zbigniewa Pietrzykowskiego i Henryka Średnickiego.
Cesarzowi co cesarskie, czyli premiera pieśni państwowej dla współczesnego Albionu. Jeżeli jeszcze raz zagrają Antoniuszowi ''God Save the Queen'', w pałacu Buckingham rozlegną się strzały.
Nadeszła chwila prawdy dla zawodnika, który cztery lata temu zdobył w kontrowersyjnych okolicznościach złoty medal igrzysk olimpijskich. Martin vs Joshua to walka o gigantycznym ciężarze gatunkowym, a jej wynik nie jest sprawą oczywistą.
Piąta, ostatnia część konkursu ''Złoty Husarz 2016'', który wyłonił najlepszego zawodnika Husarii na podstawie średniej ocen przyznawanych po każdym meczu. Sprawdźcie klasyfikację końcową, by poznać nazwisko zwycięzcy!
Nadeszła chwila prawdy dla zawodnika, który dwa lata temu był uważany za głównego kandydata do objęcia tronu po Floydzie Mayweatherze. Ward vs Barrera to walka o wielkim ciężarze gatunkowym, a jej wynik nie jest sprawą oczywistą.
Od boksu do sztuki współczesnej, czyli droga rewolucjonisty. ''Małe pięści'' wkraczają na salony, siejąc prawdziwe spustoszenie.
Czwarta część konkursu ''Złoty Husarz 2016'', który wyłoni najlepszego zawodnika Husarii na podstawie średniej ocen przyznawanych po każdym meczu. Zwycięzca otrzyma statuetkę ''Złotego Husarza''.
Okładka płyty, która ukaże się Tylko Dla Wtajemniczonych. Podziemie żyje i ma się dobrze, mainstream boxing writers are dead. Ta wojna się nigdy nie skończy.