CZERNINA: POLSKIE PISANIE O BOKSIE (ZAPOWIEDŹ PREMIERY)
Nadeszła chwila, na którą miłośnicy boksu czekali ponad trzy lata. Przed Wami data startu przedsprzedaży, data marcowej premiery oraz szczegóły dystrybucji książki ''Polskie pisanie o boksie''.
Wydawnictwo Ebr pod przywództwem naczelnego Jakuba Dobka przedstawia rzecz na swój sposób pionierską, bokserskie teksty cenionych polskich autorów ostatnich siedmiu dekad, okraszone fotoesejem i słowem wstępnym. Wśród autorów m.in. Kacper Bartosiak, Jakub Biłuński, Michał Cetnarowski, Sylwia Chutnik, Łukasz Dynowski, Andrzej Pastuszek i Jan Skotnicki. Książka zawiera osiem tekstów premierowych i cztery teksty wcześniej publikowane.
*
Fragment wstępu:
Niniejszy tomik nie ma ambicji bycia kompleksową antologią. Jego zadaniem jest wprowadzenie mniej wyrobionego boksersko czytelnika do twórczości piszących o pięściarstwie Polaków, a jednocześnie sprawienie przyjemności czytelnikowi, który boksem się pasjonuje i szuka nowych, oryginalnych podniet. ''Polskie pisanie o boksie'' to zarys fenomenu, treściwa zakąska. Najbardziej literacki ze sportów (jeżeli boks można w ogóle uznać za pełnoprawny sport) ujawnia w niej bogactwo smaków, ale pięściarska uczta słowa pisanego stanowi zjawisko nieskończenie rozleglejsze.
Dlaczego pięściarstwo przyciąga tak wielu twórców, na czele z ludźmi pióra? Po pierwsze dlatego, że jest uniwersalną i ostateczną metaforą człowieczeństwa, jakkolwiek pompatycznie to brzmi. Po drugie w boksie wyraźnie ukazują się konteksty polityczne, kulturowe i społeczne danego okresu. Po trzecie walka na pięści to sztuka sama w sobie (...)
*
Start przedsprzedaży książki na stronie BOKSER.ORG: 7 marca
Premiera książki: 17 marca
Od dnia premiery wyłączną dystrybucją książki na terenie Polski (online i stacjonarnie) zajmie się kultowa krakowska księgarnia De Revolutionibus Books & Cafe.
Więcej szczegółów na temat ''Polskiego pisania o boksie'' (m.in. informacje prasowe i informacje na temat formatu książki) poznacie w dniu startu przedsprzedaży i w dniu premiery.
*
Patronat medialny:
*
"Raczej odwiecznej, prymitywnej walki o dominację" i to jest sedno człowieczeństwa.