Z CZECHAMI NA OLIMPIJSKIEJ

Gdynia. VI międzynarodowy memoriał Brunona Bendiga. Na ringu biało-czerwoni zmierzą się z Czechami. Poza tym, dla publiczności organizatorzy przewidują inne atrakcje. 

Pierwszy gong zabrzmi w najbliższą sobotę o godzinie 17.00 w gdyńskim Centrum Sportu (hala 1A), przy ulicy Olimpijskiej. Tym razem organizatorzy, działacze miejscowego Bombardiera, zaprosili Czechów - Boxing Club Poruba Ostrawa, a także młodzież z Polski: Odrę Zbąszyń, Copacabanę Konin, Orkana Gorzów i pomorskie zespoły. Wstęp darmowy. Patronat honorowy sprawuje prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, a jednym z patronów medialnych jest portal bokser.org. - Z Czechami nawiązaliśmy kontakt dzięki prezesowi pomorskiego związku Panu Romanowi Ślagowskiemu i w ten sposób na rewizytę postanowiliśmy zaprosić gości z Czech. Ma zaprezentować się ich ośmiu. Wcześniej nasi pięściarze uczestniczyli na turnieju w Ostrawie – informuje Jarosław Rydzewski, główny organizator, jednocześnie trener Bombardiera Gdynia.

Atrakcje i autograf

W sumie ma się odbyć 15 walk. Oprócz pięściarskich spotkań zaplanowano również inne atrakcje dla kibiców. Jedną z nich będzie pomiar tętna, pod kierunkiem dr. Jarosława Kłodzińskiego. Zwycięzcą okaże się ta osoba, która będzie miała... najniższy wynik. Ufundowano też koszulki piłkarskiej drużyny - występującej w Lotto Ekstraklasie - gdyńskiej Arki.

Sobotnie zawody dofinansowane są ze środków Urzędu Miasta Gdyni i mają wsparcie wielu sponsorów. Ci ufundowali puchary, nagrody rzeczowe oraz medale. Wręczone zostaną po każdej walce, jak też na zakończenie imprezy. Na memoriał utytułowanego i znanego pięściarza zaproszono brązowego medalistę igrzysk olimpijskich z Moskwy (1980 rok) Kazimierza Adacha. Od byłego pięściarza wagi lekkiej Czarnych Słupsk będzie można otrzymać autograf.

Kim jest patron?

Brunon Bendig, urodził się 6 października 1938 roku w Chełmnie. Boksował w latach świetności polskiego olimpijskiego boksu, gdzie reprezentacją kierował Feliks Stamm. W ringu występował w trzech wagach - od muszej do piórkowej. Największym jego sukcesem był brązowy medal igrzysk olimpijskich w Rzymie (1960). W pojedynku wagi koguciej wygrał m.in. z ówczesnym mistrzem Europy Horstem Rascherem (NRF). Na IO rywalizował także w Tokio (1964), gdzie pokonany został w drugiej walce.

Dwukrotnie startował w mistrzostwach Europy. W 1963 roku na ringu w Moskwie został wyeliminowany w pierwszym pojedynku, natomiast dwa lata później w Berlinie zdobył tytuł wicemistrza kontynentu (w finale przegrał z mistrzem olimpijskim, Stanisławem Stiepaszkinem - ZSRR).

Czterokrotnie był złotym medalistą mistrzostw Polski (w wadze koguciej, 1962,63,64 i piórkowej, 1965). Był wicemistrzem w wadze muszej – 1959. Starty w narodowej reprezentacji (21, w tym 16 walk wygrał). Pięściarz klubów: Wisła Tczew, Zawisza Bydgoszcz, Gedania i Polonia Gdańsk.

Zmarł 15 września 2006 roku w Gdańsku, przeżywszy 68 lat.

Tak było w ubiegłym roku

Organizatorzy zaprosili ekipę Mecklenburgii. Odbył się mecz, gdzie rozegrano10 walk. Wygrali goście z Niemiec 11:9. Przyjezdnym sukces zapewnił Oruc User, który w pojedynku juniorów wagi 63 kg jednogłośnie na punkty (w wszystkich sędziów- 30:27) pokonał Kacpra Powęskę.

Najlepszym pięściarzem Niemiec wybrano młodzieżowca wagi ciężkiej Wiktora Jurka, ekipy polskiej – juniora wagi 66 kg Jakuba Tomczaka. Obaj otrzymali puchary i nagrody ufundowane przez firmę As Taxi. Walki obserwowali mistrz olimpijski Józef Grudzień, w asyście prezesa PZB Leszka Piotrowskiego. 

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.