MISTRZ OLIMPIJSKI W GRUDZIĄDZU
Wyjątkowo uroczyście przebiegał jubileusz 90-lecia Kujawsko - Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego. Spotkanie działaczy, szkoleniowców, prezesów odbyło się w Grudziądzu, gdzie znajduje się siedziba związku. Do miasta, które jest kolebką pięściarstwa w tym regionie (powstał tu w 1926 roku Pomorski OZB, a także pierwsze kluby) zawitał sam mistrz olimpijski z Tokio, Marian Kasprzyk. Dziś 77-letni Pan, trzymający się krzepko bardzo wysoko ocenił organizację imprezy i podziękował za zaproszenie. - Grudziądz zawsze miał dobrych pięściarzy, choćby wspomnę nieodżałowanego Leszka Leissa, który wygrał ze Zbyszkiem Pietrzykowskim. Aż łza się w oku kręci, że takich mocarzy ringu już nie ma – podkreślił mistrz olimpijski. W latach 50. i 60. był zawodnikiem Sparty Ziębice, BBTS Bielsko- Biała i Górnika Wesoła. - To Pan Marian na całym świecie rozsławiał Polskę, a gościć takiego człowieka w Grudziądzu jest dla nas ogromnym zaszczytem i wielkim wyróżnieniem – powiedział na uroczystości w hotelu Rad, Kazimierz Kiczyński, główny organizator, prezes miejscowego Startu.
Goście honorowi
Grudziądzki jubileusz 90-lecia powstania boksu na Pomorzu i Kujawach zaszczycili: Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, dwukrotny medalista olimpijski (Tokio - srebrny i Rzym - brązowy) Marian Kasprzyk.
Urząd Marszałkowski Woj. Kujawsko-Pomorskiego reprezentował Sławomir Kopyść, UM w Grudziądzu - Ewelina Klucznik i Polski Związek Bokserski – prezes Zbigniew Górski.
Filmy, zdjęcia i nutka wspomnień
Zanim zaproszeni goście zajęli miejsca w sali konferencyjnej hotelu Rad (przybyło ok. 200 osób) już na początek obejrzeli fragmenty finałowej walki. Natychmiast zapanowała cisza. Widzowie ze skupieniem obserwowali pojedynek podczas igrzysk olimpijskich w Rzymie (1960 rok) finału wagi piórkowej, najlepszego pięściarza w historii Pomorza i Kujaw, Jerzego Adamskiego (Astoria Bydgoszcz) z Włochem Francesco Musso. Po wyrównanej potyczce wygrał Włoch. Następnie zaproszeni obejrzeli na ekranie archiwalne zdjęcia. Czarno-białe fotografie przypominały czasy wielu zawodników, trenerów, instruktorów, sędziów i działaczy związanych z 90-leciem boksu. Po prezentacji wspomnień ujrzeliśmy inny film. Dotyczył on wydarzeń jakie miały miejsce podczas 80-lecia K-P OZB. Jubileuszu, który również zorganizowano w Grudziądzu. W tym czasie niejednemu łezka zakręciła się w oku. W filmie widzieliśmy znanych, cenionych ludzi boksu - prezesa OZB, Zdzisława Bańkowskiego, pięściarzy - Stali Grudziądz i Zawiszy - Leszka Leissa, Romana Januszewskiego (był także trenerem) czy delegata PZB - Tadeusza Świtalskiego. Tych niestety, nie ma już wśród nas. I to tyle o przeszłości...
Gorące brawa dla Jagody...
W dalszej części scenariusza uhonorowano działaczy i byłych pięściarzy. Kiedy nagrodę marszałkowską województwa kujawsko-pomorskiego odbierała Jagoda Karge w sali rozległy się gromkie brawa. - To przecież wychowanka Wdy Świecie reprezentowała nasz region w najważniejszych turniejach globu i Starego Kontynentu – zaznaczył Kiczyński. W roku 2006 zdobyła brązowe medale w mistrzostwach świata w New Delhi i mistrzostwach Europy w Warszawie. Wielokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium krajowego kobiecego czempionatu. Po skończeniu bokserskiej kariery zajmuje się nauczaniem niepełnosprawnej młodzieży, jednocześnie jest trenerką boksu w macierzystym klubie. - Te prace dają mi ogromną satysfakcję, dzięki nim czuję się w pełni spełniona – wyznała Jagoda Karge na łamach książki „Twarze Pomorsko-Kujawskiego Boksu”. Oprócz brązowej medalistki MŚ i ME takie wyróżnienia przyznano: prezesowi Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu, bydgoszczaninowi Kazimierzowi Kosińskiemu, wiceprezesowi Kujawsko-Pomorskiego OZB, Maciejowi Demelowi (Chełmża), mistrzowi Polski seniorów z 1981 roku, reprezentantowi kraju Mirosławowi Kuźmie (Bydgoszcz), wicemistrzowi Polski seniorów z 2001 roku, obecnie szkoleniowcowi Czempiona Włocławek, Robertowi Osmólskiemu, prezesowi Grudziądzkich Weteranów Boksu, Mirosławowi Barańskiemu oraz trenerowi bydgoskiej Astorii, Janowi Zubikowi. Ponadto odznaczeniami „Za Zasługi Dla Sportu” udekorowano: złotą – Kazimierza Kiczyńskiego, srebrną – Elżbietę Czyżak, Krzysztofa Dąbrowskiego i brązową – Jarosława Kapelińskiego. Nagrodzono też wyżej podpisanego korespondenta boksera.org. Dodajmy, że nasz portal był patronem medialnym. Od marca tego roku szeroko przypominał o historii pomorsko-kujawskiego pięściarstwa. Poza tym, uczestników jubileuszu nagrodzono odznaczeniami PZB i medalami 90-lecia K-P OZB. Prezes bokserskiej centrali, Zbigniew Górski wyróżnił kluby. Specjalne puchary otrzymały: Pomorzanin Toruń, Wda Świecie, Zawisza i Astoria.
Kontry Klaudii Poliwczak
Ale to nie wszystko. Kilka godzin wcześniej na obiekcie Startu przy ul. Konarskiego 36 odbył się międzynarodowy mityng. Wzięła w nim udział pięściarska młodzież ze szwedzkiego miasta Jonkoping oraz polskich klubów – Sako Gdańsk, Astorii Bydgoszcz, KSW Włocławek, Czempiona Włocławek, Boxeo Dąbrowy Chełmińskiej i Startu Grudziądz. Odbyło się 5 walk punktowanych, a najładniejszą stoczyli zawodnicy wagi lekkopółśredniej, Miad Milad (Jonkoping) z Tomaszem Gryckiewiczem (Sako Gdańsk). Pierwsze dwa starcia dla silniejszego fizycznie Szweda, który skracał dystans i był bliżej rywala. Kilka sierpowych ciosów ulokował na szczęce Gryckiewicza. W trzeciej odsłonie bardzo ambitnym finiszem popisał się Gryckiewicz. Jednak było to za mało, aby pokonać Szweda, który wygrał zasłużenie. Oprócz tego z dobrej strony zaprezentowała się grudziądzanka Klaudia Poliwczak, która ciosami kontrującymi nie dała cienia szansy Sylwii Grygiel.
Mityng bokserski z okazji 90-lecia K-P OZB, wyniki walk:
waga 63 kg, Klaudia Poliwczak (Start Grudziądz – Sylwia Grygiel (Boxeo Dąbrowa Chełmińska) na punkty, 3:0
waga 66 kg, Michał Jarliński (Champion Włocławek) – Jakub Pytliński (Astoria) pkt., 3:0
waga 57 kg, Morteza Hassami (Jonkoping) – Igor Kowalski (Czampion Włocławek) pkt., 3:0
waga 60 kg, Mohammed Nazari (Jonkoping) – Daniel Piotrowski (KSW Włocławek) pkt., 3:0
waga 64 kg, Miad Milad (Jonkoping) – Tomasz Gryckiewicz (Sako Gdańsk) pkt., 3:0
Walki sędziowali (ring/punkty): Andrzej Lewandowski, Waldemar Szychowski, Grzegorz Gerka, Krzysztof Grzelak, Jarosław Dobrowolski (wszyscy K-P OZB Grudziądz). Sędzia główny: Adam Pawełek (Katowice), delegat ITO: Maciej Demel (Chełmża).
Odbyły się także pojedynki niepunktowane, do których najwięcej pięściarzy wystawił Start Włocławek.
Powrót Kazimierza Kiczyńskiego
Dwa dni wcześniej na terenie Startu wybrano nowy zarząd K-P OZB. Prezesem został grudziądzanin, 65-letni Kazimierz Kiczyński. W wyborach nie miał kontrkandydata. - Dziękuję wszystkim za zaufanie - powiedział krótko Kazimierz Kiczyński, który na tym stanowisku zastąpił Krzysztofa Chojnackiego. Nie jest to pierwszy wybór Kazimierza Kiczyńskiego na to stanowisko. Przypomnijmy, że kierował związkiem w latach 2004-12
Wracając do zebrania. Przewodniczący, wieloletni supervisor PZB, bydgoszczanin Zygmunt Rzyski bardzo sprawnie, w merytoryczny sposób poprowadził wybory. A Kazimierz Kiczyński (pod nieobecność Krzysztofa Chojnackiego) przedstawił sprawozdanie z działalności ustępującego zarządu. Za liderkę w gronie pięściarek uznano Anetę Rygielską. Wychowanka Pomorzanina Toruń ma w swym dorobku tytuł mistrzyni świata juniorek. Liderem pięściarzy został brązowy medalista mistrzostw świata i wicemistrz Europy juniorów, Eryk Apresyan (Zawisza). Wśród najlepszych wymieniony był również uczestnik turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, Dawid Jagodziński (Astoria). Z klubów wyróżniono: Pomorzanin Toruń, zespoły z Bydgoszczy – Astorię i Zawiszę oraz Wdę Świecie. - W mijającej kadencji nasi podopieczni w najważniejszych krajowych imprezach wywalczyli 85 medali, w tym 19 złotych, 28 srebrnych i 38 brązowych. To dało nam piąte miejsce w Polsce – dodał Kiczyński. Oprócz tego w lidze młodzieżowej PZB pięściarze z kujawsko-pomorskiego (startowali pod nazwą Sokrates) uplasowali się na 1 miejscu.
Nowa wizja działalności
Z grona 30 delegatów, oprócz K. Kiczyńskiego, w nowym zarządzie K-P OZB się znaleźli: Zygmunt Rzyski, Maciej Demel, Krzysztof Łajdyk, Andrzej Lewandowski, Leszek Piotrowski, Tadeusz Januszewski, Jerzy Kapeliński, Jarosław Dobrowolski, Andrzej Freśko, Krzysztof Grzelak. Natomiast na Kongres PZB wytypowano: Leszka Piotrowskiego, Kazimierza Kiczyńskiego, Macieja Demela, Krzysztofa Łajdyka i Jerzego Kapelińskiego. - Nie czułem potrzeby,aby ubiegać się o fotel prezesa Polskiego Związku Bokserskiego – tłumaczył Leszek Piotrowski, szkoleniowiec Wdy Świecie, były trener-selekcjoner kadry olimpijskiej kobiet. - Tymczasem po wyborach uzupełniających przekonano mnie, abym ponownie ubiegał się o to stanowisko. Jeśli na Kongresie delegaci mnie wybiorą,wówczas będę starał się dokonać wielu zmian w działalności bokserskiej centrali.
Cztery lata temu Leszek Piotrowski był jednym z kandydatów do funkcji prezesa PZB. Jednak w decydującej rozgrywce niewielką liczbą głosów pokonał go Zbigniew Górski.
Najważniejsze sportowe osiągnięcia w historii 90-lecia K-P OZB
rok 1951- mistrzostwa Europy; brązowy medal – waga lekkośrednia Alfred Paliński (Legia Chełmża),
rok 1959 – mistrzostwa Europy; złoty medal – waga piórkowa Jerzy Adamski (Astoria Bydgoszcz), brązowy medal – w. kogucia Zygmunt Zawadzki (Zawisza),
rok 1960 – igrzyska olimpijskie; srebrny medal – w. piórkowa Jerzy Adamski (Astoria), brązowy medal – w. kogucia Brunon Bendig (Zawisza),
rok 1963 – mistrzostwa Europy; brązowy medal – w. piórkowa Jerzy Adamski (Astoria),
rok 1965 – mistrzostwa Europy; srebrny medal – w. musza Hubert Skrzypczak (Zawisza),
rok 1976 – mistrzostwa Europy juniorów; brązowe medale – w. piórkowa Krzysztof Kikowski, w. lekka – Krzysztof Kucharzewski, w. lekkopółśrednia – Mirosław Pabianek (wszyscy Zawisza),
rok 2006 – mistrzostwa świata kobiet: brązowy medal – w. 52 kg Jagoda Karge (Wda Świecie),
rok 2006 – mistrzostwa Europy kobiet; brązowe medale – w. 52 kg Jagoda Karge (Wda Świecie), w. 63 kg Kinga Siwa (Pomorzanin Toruń),
rok 2007 – mistrzostwa Europy kobiet; srebrny medal – w. 66 kg Oliwia Łuczak (Wda),
rok 2012 – mistrzostwa Europy juniorek i kadetek; srebrny medal – w. 52 kg Barbara Niedziela, brązowy medal – Grażyna Grygiel (obie Boxeo Dąbrowa Chełmińska),
rok 2013 – mistrzostwa świata juniorek; złoty medal – w. 57 kg Aneta Rygielska (Pomorzanin Toruń),
rok 2015 – mistrzostwa Europy juniorów; srebrny medal – w. 66 kg Eryk Apresyan (Zawisza),
rok 2015 – mistrzostwa świata juniorów; brązowy medal – w. 66 kg Eryk Apresyan (Zawisza).
Oto bogata fotorelacja z obchodów 90-lecia K-P OZB
Wiadomo pokolenie playStation, Facebooka.
Odpływ młodych do mma....
Dobrze że takie ośrodki nie zostają zapomniane.
Wszędzie może pojawić się następca Tomasza Adamka...