KSIĄŻKA PRZYPOMNI TWARZE BOKSU
Bardzo aktywnie, na terenie pomorsko-kujawskiego regionu, działa Pomorsko-Kujawski Klub Seniora Boksu. Panowie mający na karku sędziwy już wiek wpadli na kolejny pomysł. Otóż niebawem pod ich redakcją ukaże się książka pt. 'Twarze Pomorsko-Kujawskiego Boksu”.
- Wcześniej wydaliśmy monografie z okazji 5,10,15 i 20-lecia działalności naszego klubu. Teraz nadszedł czas na przedstawienie najważniejszych postaci, które w przeszłości rozsławiały i rozsławiają nasze województwo – stwierdził Kazimierz Kosiński, prezes P-K KSB z siedzibą w Bydgoszczy. I kontynuuje: Doskonale zdajemy sobie sprawę,że zabraknie na kartach wizerunku kilku osób. Przyczyny ich nieobecności są niezależne od zespołu redakcyjnego. Próby nawiązania kontaktu z kilkoma osobami nie powiodły się, niektórzy nie wyrazili zgody, by zaistnieć w naszej publikacji. No trudno, to szanujemy, to ich osobista sprawa. Nikogo nie będziemy namawiać – kończy prezes.
O Adamskim, Leissie i Redo
Książka wydana zostanie z okazji 90-lecia powstania Okręgowego Związku Bokserskiego, który początki datuje w Grudziądzu i tak jest do dzisiaj. Poświęcona będzie też 22-rocznicy istnienia Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu. Autorzy: rzecznik prasowy P-K KSB red. Sławomir Ciara i wspomniany prezes Kazimierz Kosiński planują ukazanie się jej pod koniec tego roku.
- Już dziś chciałbym podziękować tym, którzy zaangażowali się w zdobycie informacji biograficznych. Mam na myśli: Kazimierza Kiczyńskiego z Grudziądza, Czesława Dromowicza z Torunia i Mirosława Kuźmę z Bydgoszczy – podkreśla Kosiński.
Książka będzie się składać z 13 rozdziałów. Najważniejszy zatytułowany został 'Scena pięściarska'. Zamieszone w nim będą biografie wraz fotografiami byłych i aktualnych pięściarzy, sędziów oraz pięściarskich działaczy.
W kolejnym rozdziale pn. 'Ku Pamięci' opublikowane będą sylwetki tych, którzy tworzą sławetną historię boksu na Pomorzu i Kujawach. Będzie między innymi wspomnienie o wicemistrzu olimpijskim (1960), mistrzu Europy (1959) Jerzym Adamskim. O pogromcy wicemistrza olimpijskiego z Rzymu (1960), czterokrotnego mistrza Europy Zbigniewa Pietrzykowskiego – grudziądzaninie Leszku Leissie, rywalu olimpijskiego czempiona (1960) Kazimierza Paździora – inowrocławianinie Janie Walczaku. O znanych także szkoleniowcach: Edwardzie Rinke i Henryku Czajkowskim, sędziach - olimpijczykach: Ryszardzie Redo oraz Romanie Szramkowskim. I innych, którzy angażowali się w pięściarską działalność na Pomorzu i Kujawach.
Pamięci Feliksa Stamma
W jednym z rozdziałów nie zabraknie przypomnienia sylwetki twórcy potęgi polskiego boksu trenera Feliksa Stamma. Nasz wybitny szkoleniowiec - w latach 1945-58 – mieszkał w Bydgoszczy przy ulicy Jasnej 23. 19 września 2009 roku pięściarscy seniorzy upamiętnili postać tego znakomitego trenera. Na fasadzie budynku, gdzie mieszkał Feliks Stamm umieszczono marmurową tablicę z Jego podobizną. Widnieje na niej napis: 'Tu mieszkał w latach 1945-1958 Feliks Stamm, twórca polskiej szkoły boksu'.
Była to duża medialnie impreza, w której uczestniczyli podopieczni Wielkiego trenera z wicemistrzem olimpijskim Tadeuszem Walaskiem (na swój koszt przyjechał z Warszawy taksówką) na czele. Do Bydgoszczy przyjechał również ówczesny prezes PZB Jerzy Rybicki. Na uroczystości nie zabrakło rodziny legendarnego 'Papy' wraz z Jego synem, nieżyjącym już niestety Ryszardem.
- Feliks Stamm ma także w grodzie nad Brdą swoją ulicę i to dzięki naszej inicjatywie – chwali się sternik seniorów boksu.
Dr Stelmach i mistrzowie
Do siedziby P-KKSB zapraszano również sławetne postacie polskiego boksu: dwukrotnego mistrza olimpijskiego (Tokio1964 i Meksyk 1968 rok) Jerzego Kuleja, ostatniego dla naszych barw mistrza olimpijskiego (Montreal 1976) Jerzego Rybickiego, brązowego medalistę igrzysk olimpijskich (Melbourne 1956) Henryka Niedźwiedzkiego, mistrza Europy (1953 r.) Henryka Kukiera, czy masażystę polskiej kadry - współpracującego z Feliksem Stammem - Stanisława Zalewskiego.
W 2011 roku w klubie seniora gościł także wybitny aktor Leonard Pietraszak. Pamiętamy go z kultowych filmów jak: 'Czarne Chmury' - rola Krzysztofa Dowgirda, 'Kariera Nikodema Dyzmy' - rola pułkownika Wacława Waredy, 'Czterdziestolatek' - rola dr. Karola Stelmacha. Aktor w powojennych latach mieszkał (do 1955 roku) w Bydgoszczy i tu trenował razem z bratem Tadeuszem właśnie... boks.
- Moi koledzy z dzielnicy (mieszkał na Okolu – przyp. SC) - obijali się na ulicy. Ja wolałem to robić w sposób cywilizowany w salce bokserskiej. Może chciałem się też w ten sposób dowartościować – tak mówił aktor podczas tamtego spotkania.
- Będzie też o sponsorach, jak i ludziach dobrej woli, tych wspierających klub seniora boksu. Dobrze, że tacy są – powiedział Kazimierz Kosiński. Jednym z patronów medialnych książki pt. 'Twarze Pomorsko-Kujawskiego Boksu” jest portal www.bokser.org