MAŁE PIĘŚCI: KLICZKO vs FURY (WSTĘP I WYNIKI KONKURSU)
Przed Wami krótki wstęp do analizy walki Kliczko vs Fury i wyniki zeszłotygodniowego konkursu. Tym razem siejemy terror w białych rękawiczkach.
KLICZKO vs FURY
Control is everything.
Barry Robinson
BŁĘDY I WYPACZENIA
Walka Kliczko vs Fury jest najczęściej opisywana jako starcie stabilnego mentalnie i wybitnego technicznie mistrza z człowiekiem o chwiejnej psychice i stosunkowo niewielkich umiejętnościach bokserskich. Taki obraz utrwalają nie tylko przypadkowi kibice, ale także dziennikarze mainstreamowych mediów, m.in. Janusz Pindera, Andrzej Kostyra, Krzysztof Smajek i Piotr Witwicki. Ich publicystyka dotycząca bohaterów pojedynku w Dusseldorfie powiela obiegowe stereotypy i nie wnosi do dyskusji merytorycznej wartości. Przede wszystkim zwraca uwagę brakiem analizy taktycznej, podstawowego elementu rzemiosła. Można bowiem wybaczyć kunktatorstwo formalne i niechęć do szerszej refleksji społeczno-kulturowej, natomiast powierzchowność bokserskiego dyskursu należy potępić z całą surowością. Wymaga tego od nas etyka rewolucyjna.
SUWERENNOŚĆ ANALIZY
Walki bokserskie rozstrzygają się w czterech płaszczyznach: taktycznej, technicznej, atletycznej i mentalnej. Ta ostatnia - poza skrajnymi przypadkami ringowych zachowań - powinna być oceniana wyjątkowo ostrożnie. Jako zewnętrzni obserwatorzy nie jesteśmy w stanie dokładnie opisać psychiki zawodnika, skupiamy się zatem na badaniu szeroko pojmowanego przygotowania pięściarskiego: od czystej techniki, przez wybór planu taktycznego i jego realizację, aż po parametry fizyczne. Jeżeli traktujemy to badanie poważnie, analiza walki może stać się pełnoprawnym dziełem sztuki dziennikarskiej, a rezygnacja z kontekstów pozabokserskich świadomym wyborem, próbą przedstawienia suwerennej szermierki na pięści.
WYNIKI KONKURSU
Konkurs oznaczony hashtagiem #KlitschkovsFury przyniósł wiele wybornych inspiracji. Dziś przyszedł czas na ogłoszenie zwycięzców, którzy otrzymają unikatowe książki o boksie.
Pierwszą nagrodą jest książka Martina Kinga, Martina Wrighta i Jimmy'ego Stockina - ''On the Cobbles: The Life of a Bare-Knuckle Gypsy Warrior''. Druga nagroda to ''Johnny Owen'' Jeffa Murphy'ego. Poniżej linki do opisów wymienionych książek.
ON THE COBBLES >>> & JOHNNY OWEN >>>
Pierwszym zwycięzcą jest czytelnik o nicku Ghostbuster, który podszedł do tematu z dużą wnikliwością. Drugim zwycięzcą jest czytelnik o nicku Clevland, który przedstawił nowoczesny sposób analizy. Obu zwycięzców proszę o przesłanie swojego adresu pocztowego na adres e-mail: bilunski.jakub@gmail.com
Teksty zwycięzców można znaleźć w komentarzach konkursowych - vide MAŁE PIĘŚCI: KLICZKO vs FURY (ZAPOWIEDŹ I KONKURS) >>>
1.Gennady Golovkin
2.Guillermo Rigondeaux
3.Roman Gonzalez
4.Sergey Kovalev
5.Wladimir Klitschko
6.Andre Ward
7.Manny Pacquiao
8.Miguel Cotto
9/10. Canelo, Lara, Crawford itd
Gdzie jest ,,Szpotawa Stopa"?
Żart :) Gratuluję zwycięzcom!
1.Roman Gonzalez
2.Siergiej Kowaliow
3.Gienadij Golovkin
4.Andre Ward
5.Guillermo Rigondeaux
6.Manny Pacquiao
7.Władimir Kliczko
8.Terrance Crawford
9.Erislandy Lara
10.Stevenson Adonis
Etyka rewolucyjna?!
Jedyną etykę rewolucyjną, jaką znam to: po trupach do celu.
Troche jest ranking "sympatii" a raczej indywidualnej opinii opartej na wielu czynnikach - zdziwilbys sie ile osob w ogole nie slyszalo o kims takim jak Gonzalez.....
Super.
Niestety nie będę miał czasu "przebijać się" przez angielską wersję.
Mój angielski jest wystarczający.
Proszę przekazać książkę do biblioteki, może ktoś skorzysta.
To bardzo miłe wyróżnienie i najważniejsze, że komuś chciało się przeczytać moje długie przemyślenia. Ja mimo wszystko uważam, że lepiej byłoby gdyby rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło po walce, by rzeczywiście zweryfikować, kto był najbliżej prawdy. Być może to co napisałem jest kompletną pomyłką, a cała walka Kliczko vs Fury zakończy się tak jak większość walk Władimira Kliczki tj. kompletną dominacją ze strony Ukraińca.
Jeszcze raz dziękuję i już ślę moje dane:)