ZAPOMNIANE TALENTY (cz. 3)
Tym razem proponuję spojrzenie dwie-trzy dekady wstecz i przywołanie uczestników igrzysk olimpijkich w Moskwie, Seulu i Barcelonie, którzy nie odnieśli tam sukcesów, ale warto przypomnieć ich sylwetki.
Robert Buda – Miał świetny rok 1991 bowiem wówczas wywalczył brąz mistrzostw Europy, zdobył mistrzostwo Polski (obronił je rok później) i startował na mistrzostwach świata. Uczestnik igrzysk w Barcelonie, gdzie odpadł w pierwszej rundzie. Zwycięzca turnieju Stamma z roku 1990.
Ryszard Czerwiński – To historia stosunkowo odległa, ale godna uwagi. W 1995 roku został wybrany najlepszym pięściarzem ziemi szczecińskiej 50-lecia. Kilkukrotny medalista mistrzostw Polski.
ZAPOMNIANE TALENTY (cz. 1) >>>
Grzegorz Jabłoński – Seul ’88 kibicom boksu kojarzy się oczywiście z występem Andrzeja Gołoty, ale wówczas występował także wychowanek Mazura Ełk, który czterokrotnie był mistrzem Polski, z czego trzy lata z rzędu (1990 -1992). Jego największym międzynarodowym sukcesem było wicemistrzostwo Europy młodzieżowców, ale warto też wspomnieć o dwukrotnym triumfie w turnieju Stamma.
Andrzej Możdżeń – Dla tego pięściarza sukcesem był z pewnością sam wyjazd do Korei Południowej, gdzie odpadł w pierwszej fazie rozgrywek. Nigdy nie był nawet mistrzem Polski, choć zdobył kilka medali. W meczu międzypaństwowym z Amerykanami odniósł dwa zwycięstwa z tym samym rywalem.
Tomasz Nowak – Z tej listy to najbardziej rozpoznawalny i utalentowany zawodnik. Pięciokrotny mistrz Polski w latach 1983 -1988, jedynie w roku ’85 w finale powstrzymał go Krzysztof Kosedowski. W Seulu otarł się o medal przegrywając dopiero w ćwierćfinale. Brązowy medalista mistrzostw świata i Europy. Słyszałem opinię że gdyby nie to, iż Polacy nie brali udziału w igrzyskach w roku 1984, to ten sukces także by go nie ominął. Zmarł przedwcześnie niespełna pół roku temu.
ZAPOMNIANE TALENTY (cz. 2) >>>
Leszek Olszewski – Na igrzyskach w Barcelonie już w pierwszej rundzie trafił na Kubańczyka Raula Gonzaleza (późniejszego wicemistrza) i odpadł z turnieju. Trzykrotny mistrz Polski (1991 -1993) i dwukrotny zwycięzca Stamma. Boksował w najlżejszych wagach 48 i 51 kilogramów.
Henryk Pielesiak – Az siedmiokrotnie wygrywał krajowy czempionat. Jeden z najlepszych Polskich pięściarzy kategorii papierowej wszech czasów. Na igrzyskach w Moskwie w roku 1980 odpadł w pierwszej rundzie eliminacji. Nie zdobył też medalu w mistrzostwach Europy, ale miał sporo mniejszych sukcesów.
Krzysztof Rojek – Boksujący w wadze ciężkiej pięściarz rozpoczynający swoją przygodę z boksem w Krakowie. Na olimpiadzie trafił na Feliksa Savona i jak nie trudno się domyślić, zakończył swoją przygodę w tym turnieju. W 1993 roku zdobył swoje jedyne mistrzostwo i to już nie w wadze ciężkiej, ale super ciężkiej pokonując w finale Tomasza Bonina.