GALA W WIELICZCE - 125 METRÓW POD ZIEMIĄ
Już dziś wieczorem odbędzie się najbardziej nietypowa gala bokserska na świecie. Zawodnicy wejdą do ringu ustawionego 125 metrów pod ziemią. W walce wieczoru Paweł Głażewski (17-1, 4 KO) zmierzy się ze Szwajcarem Sofiane Sebihim (19-2, 13 KO)
Po raz pierwszy gala Underground Boxing Show odbyła się w 2008 roku. Trafiła do Księgi rekordów Guinnessa, bo nigdy wcześniej pięściarze nie toczyli pojedynków tak głęboko pod ziemią. - Dzisiejsza impreza to już czwarta gala w Wieliczce, dlatego teraz staramy się o to, by wpisać ją do Księgi rekordów Guinnessa jako pierwszą na świecie cyklicznie organizowaną galę pięściarską pod ziemią - mówi Tomasz Babiloński, organizator.
Ring zostanie ustawiony w komorze "Warszawa", która wykorzystywana jest do celów rozrywkowych. Jej rozmiary to 54 metry długości, 17 m szerokości i 9 m wysokości. Odbywają się tam uroczystości górnicze i imprezy sportowe, a ekstremalne warunki panujące pod ziemią nie pozostają bez wpływu na bokserów.
- Rozmawiałem z osobami pracującymi w kopalni i uważają, że pod ziemią jest tyle samo tlenu co na zewnątrz. W ringu, po ciężkim wysiłku, da się jednak odczuć to, że jest go trochę mniej - mówi Głażewski, dla którego będzie to druga walka w kopalni soli. Dwa lata temu pokonał tam na punkty Czecha Tomasa Adamka. - Fakt, że znam te warunki, nie powinien mieć większego znaczenia. Przede wszystkim powinienem być skupiony, bo Sebihi umie mocno trafiać. Do ringu wchodzę jednak jak zawsze pewny swego, bo mam umiejętności, które jak dotąd mnie nie zawodziły - dodaje "Głaz".
Stawką walki wieczoru będzie należący do białostoczanina międzynarodowy pas mistrza Polski wagi półciężkiej i wakujący pas WBC Baltic.
Kopalnia w Wieliczce
Liczy 9 poziomów. Pierwszy znajduje się na głębokości 64 metrów, ostatni - na głębokości 327 metrów. Kopalnię cechuje unikatowy mikroklimat, na który składają się duża wilgotność, zawartość chlorku sodu, stała temperatura (ok. 9-12 stopni Celsjusza), ciśnienie, jonizacja oraz wysoka zawartość manganu, magnezu i wapnia. W 1976 roku kopalnię wpisano do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego.
Nie przegap!
Gala w Wieliczce, sobota od 21.45, Canal+Sport
Konrad Adamczewski
Życzę efektownego nokautu.
nigdzie w tym wywiadzie takie zdanie nie pada
spoko pomysl z ta kopalnia