STANIAK O BADANIU SIŁY CIOSU ORAZ SZYBKOŚCI

Podczas wizyty na zgrupowaniu narodowej kadry kobiet w boksie rozmawialiśmy z Panem mgr inż. Zbigniewem Staniakiem, Kierownikiem Zespołu Badawczego Sprzętu Instytutu Sportu w Warszawie. Nasz rozmówca jest m.in. współautorem pracy pt. "Zmiany ciosu i czasów reakcji u bokserów w makrocyklu". W Cetniewie prowadził w tym zakresie badania naszych kadrowiczek, które przygotowywały się do Igrzysk Olimpijskich i Pucharu Europy.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Hubosz
Data: 30-07-2012 17:07:20 
Bardzo ciekawe przedsięwzięcie, ale ten pan inżynier sprawia trochę wrażenie, jakby wiedział że dzwonią, ale nie wiedział w którym kościele. Przecież przy uderzaniu w worek bardzo duże znaczenie ma rodzaj rękawic używanych przez boksera. Druga sprawa, to trochę dziwne jest mierzenie czasu reakcji poprzez zapalenie diód, bo jest to nie pomiar reakcji w walce, tylko pomiar czasu przyswojenia sobie zależności kolor - rodzaj ciosu.
 Autor komentarza: lutonadam
Data: 30-07-2012 19:00:10 
Hubosz...najlepiej byłoby zapytać co tych pomiarach i ich efektach myślą same dziewczyny i ich trenerzy.Myślę tez ze zapalenie diod jest równolegle "związane" z sygnałem.A rękawice do tych pomiarów ?Zapewne są równe i takie same dla wszystkich poddających się tym badaniom.Oczywiście wyniki na pewno są przydatne bo pomagają zmierzyć te parametry/siła,szybkość .../które tak są przydatne we właściwym przygotowaniu pieściarza.Jednak to wszystko oczywiście "kreci się" wokół teorii bo w praktyce tj. podczas walki na wynik wpływa tyle przeróżnych czynników i okoliczności że naprawdę nie da się wszystkiego przygotować i przewidzieć na 100 %.Ale dobrze ze trenerzy chca pracować z naukowcami zajmującymi sie boksem!
 Autor komentarza: Hubosz
Data: 30-07-2012 19:55:53 
@lutonadam
Wszystko fajnie, ja popieram takie inicjatywy, tylko tutaj jeden aspekt jest trochę przeinaczony, mianowicie mierzona jest umiejętność adaptacji, a nie szybkości. Prosty przykład. Podchodzi do Ciebie koleś i mówi: "zielona lampka - lewy prosty, czerwona - prawy prosty, niebieska - lewy sierp, biała - lewy, prawy, lewy, fioletowa - prawy sierp, lewy podbródek. Następnie stajesz przed maszyną zapala Ci się fioletowa lampka i możesz być nie wiem jak szybki, a jak nie zapamiętałeś, że fiolet to taki i taki cios to dupa, uzyskujesz kiepski wynik.
 Autor komentarza: dzikirysio997
Data: 30-07-2012 20:07:52 
Ciekawy temat.
Co do różnych rękawic - wydaje mi się, że taki worek w mniejszym stopniu służy porównywaniu ze sobą zawodników, bardziej chodzi o to, żeby ocenić postęp danego zawodnika, określić ile mu brakuje do jego formy maksymalnej itd. W takim przypadku istotne jest tylko, żeby dany zawodnik wykonywał test zawsze w takim samym sprzęcie.
Jeśli chodzi o te diody - bardziej to dla mnie sprawdza sam refleks, ciężko powiedzieć, czy ma przełożenie na walkę, bo jak koledzy wyżej zauważyli zawodnik uczy się sztucznej zależności dioda-cios, która nie występuje w walce.

Bardzo chętnie obejrzałbym zestawienie wyników takich testów dla różnych zawodników w trakcie całego procesu przygotowawczego.
 Autor komentarza: balut
Data: 30-07-2012 23:11:53 
moim skromnym zdaniem jest to mierzony czas reakcji złożonej -to znaczy że w tym wypadku mamy reakcję z wyborem ;)czyli bardzo słusznie i dobrze bo czas reakcji prostej ;na sygnał ,na bodzieć zwrokowy ,na bodziec czuciowy ,czy częstotliwość ruchów ,czy prędkośc pojedyńczego ruchu ramion,ciała czy nóg ,można sobie zmierzyc samemu w klubie ,myślę ze do pomiaru siły ciosu musi mieć ten pan specjalny program bo jakim sensem byłoby badać 18 latkę wagi piórkowej i 30 letnią w wadze ciężkiej ,nie moga być w 1 i tej samej skali badane musza być jakieś ramy i powinno kwalifikowac się zawodniczki do poszczególnych kat wiekowych i wagowych przy tym badaniu i zapewne tak jest ;)
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.