STANIAK O BADANIU SIŁY CIOSU ORAZ SZYBKOŚCI
Jarosław Drozd, Nagranie własne
2012-07-30
Podczas wizyty na zgrupowaniu narodowej kadry kobiet w boksie rozmawialiśmy z Panem mgr inż. Zbigniewem Staniakiem, Kierownikiem Zespołu Badawczego Sprzętu Instytutu Sportu w Warszawie. Nasz rozmówca jest m.in. współautorem pracy pt. "Zmiany ciosu i czasów reakcji u bokserów w makrocyklu". W Cetniewie prowadził w tym zakresie badania naszych kadrowiczek, które przygotowywały się do Igrzysk Olimpijskich i Pucharu Europy.
Wszystko fajnie, ja popieram takie inicjatywy, tylko tutaj jeden aspekt jest trochę przeinaczony, mianowicie mierzona jest umiejętność adaptacji, a nie szybkości. Prosty przykład. Podchodzi do Ciebie koleś i mówi: "zielona lampka - lewy prosty, czerwona - prawy prosty, niebieska - lewy sierp, biała - lewy, prawy, lewy, fioletowa - prawy sierp, lewy podbródek. Następnie stajesz przed maszyną zapala Ci się fioletowa lampka i możesz być nie wiem jak szybki, a jak nie zapamiętałeś, że fiolet to taki i taki cios to dupa, uzyskujesz kiepski wynik.
Co do różnych rękawic - wydaje mi się, że taki worek w mniejszym stopniu służy porównywaniu ze sobą zawodników, bardziej chodzi o to, żeby ocenić postęp danego zawodnika, określić ile mu brakuje do jego formy maksymalnej itd. W takim przypadku istotne jest tylko, żeby dany zawodnik wykonywał test zawsze w takim samym sprzęcie.
Jeśli chodzi o te diody - bardziej to dla mnie sprawdza sam refleks, ciężko powiedzieć, czy ma przełożenie na walkę, bo jak koledzy wyżej zauważyli zawodnik uczy się sztucznej zależności dioda-cios, która nie występuje w walce.
Bardzo chętnie obejrzałbym zestawienie wyników takich testów dla różnych zawodników w trakcie całego procesu przygotowawczego.