NAJLEPSI BOKSERZY CZECH I SŁOWACJI
Czechy
W dwudziestoleciu międzywojennym Czesi mieli grupę solidnych bokserów, z których jednak żaden nie zrobił oszałamiającej kariery. Stosunkowo największe sukcesy odnieśli Franta Nekolny (waga półśrednia) i Vilda Jaks (waga średnia). Obydwaj stoczyli sporo walk w Paryżu, który był wówczas nieformalną stolicą europejskiego boksu zawodowego. W czasach współczesnych na uwagę zasługują dokonania Rudolfa Kraja w wadze cruiser. Ten wicemistrz olimpijski z Sydney w półciężkiej w latach 2005 - 2008 wygrał kolejno 14 pojedynków (z tego 10 przed czasem), pokonując kilku solidnych średniaków (El Hadak, Miełkomian, Crenz, Ordiales, Abdoul), a nawet zaliczanego do czołówki światowej Matta Godfreya. W swojej 15 walce Kraj zmierzył się w Mediolanie z Giacobbe Fragomenim o pas mistrza świata WBC. W kilku pierwszych rundach znacznie niższy Włoch narzucił Czechowi walkę w swym ulubionym półdystansie i uzyskał nieznaczną przewagę. W 5 rundzie sędzia ringowy niespodziewanie odkrył u Fragomeniego niebezpieczną kontuzję, co po konsultacji z lekarzem oznaczało zakończenie walki i zwycięstwo Włocha w wyniku punktacji po 4 rundach. Najwyraźniej zniesmaczony przekrętem Rudolf Kraj przedwcześnie zakończył bardzo obiecującą karierę w wieku zaledwie 31 lat. Obecnie w Czechach jest ponad 50 zawodowych bokserów, ale ich poziom jest ogólnie bardzo niski. Czeski boks dostarcza bumów na ringi europejskie i można spotkać czeskich zawodowców z bilansami 0 - 21(20) lub 0 - 16(15). Jedynie dwóch czeskich bokserów reprezentuje przyzwoitą klasę.
Lukas Konecny 33 lata, bilans 48(23) - 3(0), waga junior średnia
Konecny jest obok Bajsangurowa najlepszym europejskim bokserem tej kategorii wagowej. Jest bokserem wszechstronnym o niejednoznacznym stylu walki, chociaż najbardziej chyba zbliżonym do swarmera. Dysponuje przyzwoitą techniką i sporą siłą fizyczną. Jego ulubioną akcją jest seria sierpowych w półdystansie. Konecny ma na rozkładzie kilku renomowanych przeciwników (Choren Gewor, Ante Bilić, Matthew Hall, Hamlet Petrosjan i Hussein Bayram), przegrał natomiast z Rubenem Veronem, Michele Piccirillo i Serhijem Dzynzyrukiem. Jest aktualnym posiadaczem pasa WBO interim.
Ondrej Pala 27 lat, bilans 30(21) - 3(2), waga ciężka
Pala to bokser wagi ciężkiej o przeciętnych warunkach fizycznych, dobrej technice i przyzwoitej szybkości. Pokonał kilku średniej klasy przeciwników (Akinwande, Cook, Airich, Darnell Wilson) i do niedawna uchodził za jednego z lepszych europejskich prospektów tej kategorii. Jednak porażka przed czasem w drugiej walce z niemieckim journeymanem Airichem obnażyła u Pali niedostatki siły fizycznej niezbędnej w wadze ciężkiej.
Słowacja
Słowacja w jeszcze większym stopniu, niż Czechy kojarzy się ze słabo wyszkolonymi bokserami walczącymi za marne pieniądze. Można nawet powiedzieć, że to czołowe zagłębie bumów w Europie. Spośród prawie 50 aktywnych bokserów zawodowych na Słowacji trudno znaleźć nawet jednego, który rokowałby jakieś większe nadzieje na przyszłość. Najlepszymi są chyba dwaj bokserzy kategorii półciężkiej: Richard Turba i Tomas Kovacs, ale nawet oni nie są warci szerszej charakterystyki.
pozdrawiam