BRONER vs ESCOBEDO - ANALIZA PORÓWNAWCZA
Warunki fizyczne: Escobedo (wzrost 173cm, zasięg 188 cm) ma istotną przewagę nad Bronerem (odpowiednio 170 i 180 cm). 1 punkt dla Escobedo.
Siła fizyczna: Broner to prawdziwy siłacz, przewyższający pod tym wzgledem nie tylko Escobedo, ale i wszystkich innych bokserów z tej kategorii. 1 punkt dla Bronera.
Siła ciosu: Escobedo ma całkiem niezły cios i przyzwoity procent nokautów (52%). To jednak bardzo niewiele w porównaniu z królem nokautu Bronerem (83%). 1 punkt dla Bronera.
Odporność na cios: Escobedo nigdy nie przegrał przez nokaut, ale 2 nokdauny w pojedynku z Robertem Guerrero wskazują, że jego szczęka nie jest z granitu. Broner jak dotąd chyba nawet nigdy sie nie zachwiał. 1 punkt dla Bronera.
Ruchliwość w ringu: Obydwaj w ringu zachowują się dość statycznie, jak na wagę super piórkową. W przypadku Bronera jest to chyba bardziej dobrowolny wybór, niż mankament, co jednak nie zmienia faktu. Remis.
Szybkość zadawania ciosów: Obydwaj mają bardzo szybkie ręce. Broner być może jest minimalnie szybszy, ale nie na tyle, by premiować go punktem. Remis.
Technika: Escobedo to doskonały technik, któremu trudno zarzucić cokolwiek, tak w ataku, jak i obronie. Broner to trudniejszy i bardzo niekonwencjonalny przypadek. Potrafi walczyć przez kilka rund jak prymitywny zabijaka, w ogóle swej techniki nie używając. Potem jednak w końcu ona się pojawia i to od razu w takim natężęniu, że wzbudza podziw. Remis.
Kondycja: Bardzo dobra u obydwu bokserów. Jeden i drugi długo się rozkręcają, ale potem z rundy na rundę walczą coraz lepiej. Remis.
Psychika: U Escobedo ogólnie dobra i stabilna. Broner to typ "urodzonego zwycięzcy", który w ogóle nie dopuszcza możliwości porażki. Jeśli taki bokser kiedyś przegra, to albo zaczyna się wtedy jego szybki upadek, albo pojawia się wyraźna skłonność do faulowania i nieczystych zagrań. Na razie jednak jest to dodatkowy atut Bronera. 1 punkt dla Bronera.
Styl walki: Escobedo to typowy pięściarz preferujący walkę na dystans (boxer), chociaż czasami temperament popycha go do niekorzystnego dla niego półdystansu. Broner jest znacznie trudniejszy do zaszufladkowania zarówno według najstarszego klasycznego podziału stylów (boxer, swarmer, slugger), jak i każdego innego. Nie mając w zasadzie słabych punktów, wybiera zazwyczaj "drogę na skróty", czyli prymitywne (żeby nie powiedzieć chamskie) polowanie na jeden kończący cios. Potrafi w ten sposób zmarnować (a przy okazji przegrać) nawet kilka rund. Jeżeli jednak rywala znokautować się nie uda, to przystępuje wówczas do szybkiego odrabiania strat, wykorzystując szybkość i technikę. Chyba należy go usytuować pomiędzy boxerem i sluggerem, jako że do półdystansu ewidentnie nie ma skłonności. Układ stylów korzystny dla Escobedo. 1 punkt dla Escobedo.
Bilans porównania: 4:2 dla Bronera.
Prognoza taktyki i przebiegu walki: Jakiekolwiek wycieczki do półdystansu przeciwko Bronerowi są czystym samobójstwem. Escobedo powinien obijać rywala z dystansu, wykorzystując lepszy zasięg i maksymalnie wzmagając swoją mobilność. Broner chyba tradycyjnie zacznie od "wariantu myśliwskiego", a dopieru w drugiej części walki pokaże swoje pełne możliwości. Escobedo będzie bardzo trudną zwierzyną do upolowania nokautującym ciosem. Jeżeli nie będzie nokautu, to walka z dużym prawdopodobieństwem będzie przebiegać podobnie do starcia Broner - Ponce de Leon, czyli pierwsza połowa na niekorzyść Bronera i gonienie przez niego wyniku w drugiej części. W takim wariancie pojedynek zapewne zakończy się nieznacznym punktowym zwycięstwem Bronera.