RANKING BOKSER.ORG - KATEGORIA SŁOMKOWA
1. Kazuto Ioka
Japoński wojownik ma niewielkie doświadczenie, jednak wobec słabości tej dywizji, nieaktywności #2 oraz wspaniałych zwycięstw Ioki nad panującym od 2007 roku mistrzem – Oleydongiem, oraz obowiązkowym pretendentem Juanem Hernandezem, daje mu pierwsze miejsce. Bokser bardzo perspektywiczny, zapewne w ciągu kilku lat będzie walczył w muszej, lub nawet wyżej. Na 20 czerwca planowana jest unifikacja z mistrzem WBA - rodakiem Ioki, Yeagashim. 2 pasy w 10 walkach? Całkiem realna perspektywa.
2. Nkosinathi Joyi
Mało aktywny ostatnio pięściarz z RPA ma na koncie istotne wygrane nad Sammy Gutierrezem, Florante Condesem i, przede wszystkim, Raulem Garcią. 31 marca walczył z Katsunari Takayamą na swoim terenie (obrona obowiązkowa), wszyscy, poza obozem rywala, uważają, że wygrał zasłużenie. Jeszcze nie widziałem tej walki, więc przyjmuję zdanie ekspertów za prawdę.
3. Denver Cuello
Filipińczyk o ksywie „The Excitement” dobił się wreszcie do drzwi z napisem „pretendent WBC”. Po pierwszej nieudanej próbie, zakończonej kontrowersyjną dyskwalifikacją w walce z Juanem Hernandezem, za drugim razem nie pozostawił wątpliwości demolując w pierwszej rundzie Ganigana Lopeza. Warto zobaczyć jego nokauty na Rachmanie i Perezie. Co ciekawe, jest zawodnikiem meksykańskiego promotora, walczy równie często w Meksyku i na Filipinach, więc perspektywy ma bardzo ciekawe. Starcie z Ioką zapowiada się fascynująco, tylko niestety nie wiadomo, czy się odbędzie, gdyż Japończyk ma najwyraźniej zamiar pójść do wyższej kategorii.
4. Juan Hernandez
„Churritos” pokonał przez SD Fuentesa, a przez dyskwalifikację Cuello (nie do końca słusznie, dlatego jest w rankingu za nim). Porażka z Ioką wcale go nie skreśla, tym bardziej, że przetrwał pełen dystans, co mało komu się zdarza. Zdecydowana czołówka tej kategorii.
5. Moises Fuentes
Wysoki, szczupły Meksykanin niespodziewanie odebrał tytuł WBO Raulowi Garcii, wycofał się z powodu kontuzji z dobrowolnej obrony z Landero, w sierpniu ma się zmierzyć z legendą tej dywizji – Ivanem Calderonem z Puerto Rico (walkę już chyba ze 4 razy przekładano), a w międzyczasie, rozgrzewkowo, znokautował już w 1 rundzie rodaka - Julio Cesara Felixa.
6. Raul Garcia
Porażki z Joyi i Fuentesem (nieznaczna) nieco podcięły mu skrzydła. Z drugim sortem rozprawia się bez problemów. Prawdopodobnie niedługo zmieni dywizję na junior muszą, w której już odniósł zwycięstwo nad niezłym journeymanem, Michaelem Landero.
7. Akira Yeagashi
Posiadacz tytułu WBA, który zdobył po zapierającej dech w piersiach walce z Tajem Pornsawanem. Wcześniej pokonał sporą część krajowej czołówki. Po zdobyciu pasa od razu został rzucony na głęboką wodę, i zamiast go bronić zmierzy się w unifikacji z Kazuto Ioką. Zapowiada się wspaniały pojedynek!
8. Wanheng Menayothin
Generalnie, jak większość Tajów, tłucze bumów na potęgę, ale ma w swoim rekordzie także kilka cennych zwycięstw, najważniejsze nad Florante Condesem. Znajduje się w czołówce rankingu WBC, bardzo możliwe, że zmierzy się w końcu z jego posiadaczem, lub z Denverem Cuello, numerem 1 rankingu WBC, jeśli pas zostanie zwakowany.
9. Hekkie Budler
Biały bokser z RPA posiada tytuł IBO, miejsce w rankingu ma trochę na zachętę, niedługo może zawalczy o IBF z Joyi, który po pokonaniu Takayamy może zechcieć walki z krajowym rywalem. Na razie negocjacje się nie powiodły, ponieważ promotor Budlera uznaje potencjalną walkę z Joyi za unifikację, co wiąże się z bardziej korzystnym dla jego boksera podziałem pieniędzy. Tak więc zamiast hitowej walki z rodakiem musi odbębnić obronę tytułu IBO z Florante Condesem.
10. Carlos Buitrago
20-latek to kolejny, po Romanie Gonzalezie, wielki talent z Nikaragui. W odróżnieniu od nieco starszego rodaka, jego boks bazuje głównie na technice, a nie silnym uderzeniu. Na razie bardzo pewnie pokonuje journeymanów i średniaków, pnąc się w górę rankingów i doskonaląc swoje umiejętności. Za kilka lat, może dominować w najniższej dywizji, niczym kiedyś Calderon.