WSPOMNIENIE MISTRZOSTW POLSKI Z 1971r.

Zbliżają się Mistrzostwa Polski Seniorów w Poznaniu, i warto przy tej okazji wspomnieć o Mistrzostwach sprzed czterdziestu lat. Mowa o XLII Indywidualnych Mistrzostwach Seniorów w Boksie, które w dniach 29.08-05.09.1971r odbywały się w Katowicach. Mistrzostwa odbyły się po dwudziestoczteroletniej przerwie. Przyjechało 192 zawodników z 17 okręgów z całej Polski do nowo powstałej Hali Widowiskowo Sportowej. Boks ściągnął kibiców nie tylko z regionu i rekordowe 19 tysięcy podziwiało nie tylko walki, ale i nowoczesny w skali europejskiej jak na tamte lata, jedyny w swoim rodzaju "Spodek".

Już wtedy organizacyjnie poradzono sobie z takim dużym turniejem. Śląski Okręgowy Związek Bokserski - działając przy wsparciu włodarzy miasta, zbierał w prasie bardzo pochlebne recenzje. Najlepszym pięściarzem został wtedy Leszek BŁAŻYŃSKI reprezentujący klub "BBTS Włókniarz" Bielsko-Biała. Natomiast kryształowy puchar redakcji "Sport" dla najlepszego okręgu powędrował do stolicy dolnego śląska Wrocławia, skąd sześciu reprezentatów dotarło do finałów.

Zwycięzcy XLII Indywidualnych Mistrzostw Seniorów w Boksie:

Waga papierowa: Piotr ORSZT "Turów" Zgorzelec
Waga musza: Leszek BŁAŻYŃSKI "BBTS Włókniarz" Bielsko-Biała
Waga kogucia: Jan KOKOSZKA "Stal" Rzeszów
Waga piórkowa: Piotr ORSZT Zawisza Bydgoszcz
Waga lekka: Jan ŻELEŹNIAK "Turów" Zgorzelec
Waga półśrednia: Andrzej STAWSKI "Błękitni" Kielce
Waga lekkośrednia: Wiesław RUDKOWSKI "Legia" Warszawa
Waga średnia: Witold STACHURSKI "Błękitni" Kielce
Waga półciężka: Stanisław DRAGAN "Hutnik" Nowa Huta
Waga ciężka: Lucjan TRELA "Stal" Stalowa Wola

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co bardziej uważni Czytelnicy i sympatycy boksu powinni zauważyć, że na liście zdobywców tytułów mistrzów Polski z roku 1971 brakuje nazwiska zwycięzcy w wadze lekkopółśredniej. Czyżby więc w tej wadze nie rozegrano mistrzostw? Otóż nie, przyczyna takiego stanu rzeczy posiada zupełnie inny charakter. Otóż w starciu finałowym tej wagi na katowickim ringu zmierzyli się Jan Szczepański (Legia Warszawa) i Zbigniew Osztab (Stal Rzeszów). Pierwszy z nich na kilka miesięcy przed mistrzostwami w Katowicach sięgnął w Madrycie po kontynentalne mistrzostwo, tyle że w wadze lekkiej. Drugi z wymienionych rok wcześniej został młodzieżowym wicemistrzem Europy (Miskolc). Kibice i fachowcy ostrzyli więc sobie apetyty na ten pojedynek. Tym bardziej, że stawka toczyła się o zwycięstwo w wadze, w której jeszcze do niedawna królował nasz jedyny dwukrotny mistrz olimpijski - Jerzy Kulej (p. Jerzemu życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!!!). Ponadto o tytuł mieli boksować zawodnicy należący do Europejskiej czołówki. Walka trwała pełen dystans trzech rund i zakończyła się jednogłośną wygraną pięściarza warszawskiej Legii, którego forma w ringu była nieco słabsza od oczekiwanej przez sympatyków pięściarstwa. Zaraz więc po ogłoszeniu tego werdyktu licznie zgromadzona publiczność otwarcie zamanifestowała swój brak aprobaty dla takiego rozstrzygnięcia buczeniem i gwizdami. To samo miało miejsce podczas dekoracji medalistów najlepszych zawodników katowickich mistrzostw w tej wadze. I wtedy, stojąc już na najwyższym stopniu podium - pod wpływem impulsu - legionista cisnął insygniami mistrzowskimi (medalem i szarfą) w stronę publiczności, za co został pozbawiony tytułu. Po jakimś czasie jednak mistrzostwo zostało Szczepańskiemu przywrócone. Chociaż w części publikacji dotyczących historii polskiego boksu można przeczytać, że tytuł mistrza Polski w wadze lekkopółśredniej na rok 1971 jest wakujący.

Nie jest to jedyne tak intrygujące zdarzenie, do jakiego doszło na mistrzowskim ringu w naszym kraju. A swoją drogą ciekawe, czy młodsi sympatycy boksu wiedzą na przykład, które z poniższych historii wydarzyły się naprawdę:

  • mistrzostwa Polski seniorów w jednym roku rozegrane zostały w dwóch różnych miastach i różnych terminach,
  • na jednym turnieju MP seniorów zawodnik zdobył dwa tytuły mistrzowskie w dwóch różnych wagach,
  • walka finałowa w jednej z kategorii wagowych została rozegrana w późniejszym terminie - nie podczas trwania MP seniorów,
  • jeden z mistrzów olimpijskich nigdy nie zdobył szarfy mistrza Polski,
  • tytuły mistrzowskie MP seniorów podczas jednego turnieju wywalczyli bracia bliźniacy,
  • w finale MP seniorów boksowali bracia bliźniacy,
  • zawodnik, który przegrał swoją walkę na MP seniorów we wcześniejszej fazie turnieju został dopuszczony do dalszych pojedynków.
  • po 22 latach tytuł mistrza Polski w tej samej kategorii wagowej po ojcu potrafił wywalczyć także syn.
Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: art12
Data: 01-02-2012 19:10:40 
Mariusz Wach 3 zdjęcie 2 rząd 2 od prawej
 Autor komentarza: Rogs
Data: 01-02-2012 20:05:34 
To samo zdj 4 rzad 2 od prawej Arreola :D
 Autor komentarza: PWncwjssprf
Data: 01-02-2012 20:42:55 
chciałbym ogladnąć wideo z takich dawnych mistrzostw.. Ciekawość stylów. Ale to nieralne pewnie. Normalne

@Up
ale jesteście dziecinni.. Żenada. .:/

Ale i świetna zabawa :DD
To samo zdj 4 rzad 1 od prawej (obok Arreoli) :D Mayweather jr.
 Autor komentarza: Nightmar3
Data: 01-02-2012 21:44:58 
To samo zdj na lewo od Arreoli mama Tomasza Adamka
 Autor komentarza: bokser111
Data: 01-02-2012 22:57:49 
Stasiu Zalewski 14 zdjęcie.
 Autor komentarza: dzejmsblant
Data: 02-02-2012 01:53:51 
PWncwjssprf

"To samo zdj 4 rzad 1 od prawej (obok Arreoli) :D Mayweather jr. "

Jak to? Przecież widać że to Rychu Peja! :)
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.