11 LAT TEMU RYLIK ZOSTAŁA MISTRZYNIĄ ŚWIATA
14 października 2000 roku, w swojej czwartej zawodowej walce bokserskiej, pochodząca z Kołobrzegu Agnieszka Rylik, zdobyła prestiżowy mistrzowski pas WIBF w wadze junior półśredniej, pokonując na ringu w swoim rodzinnym mieście Kanadyjkę Dianę Dutra. Rylik mająca wówczas 26 lat, zadebiutowała w boksie zaledwie kilka miesięcy wcześniej, ale za sobą miała bogatą karierę kickbokserki, gdyż pierwszy mistrzowski tytuł zdobyła już w wieku 17 lat, a zanim została zawodową pięściarką, kilka razy była jeszcze mistrzynią świata, Europy i Polski w kickboxingu.
Walkę w Kołobrzegu oglądało 2500 widzów, którzy byli świadkami całkowitej dominacji w ringu swojej faworytki. Dutra zupełnie nie radziła sobie z walczącą z odwrotnej pozycji Polką. W trzeciej rundzie silny lewy sierpowy rozciął policzek Kanadyjki. W kolejnym starciu po kilku sierpowych Rylik, jej rywalka padła na deski i nie była w stanie kontynuować walki. Był to zarazem jej ostatni pojedynek w karierze.
Natomiast dla Rylik wielka kariera dopiero się zaczynała. Związana kontraktem z Krzysztofem Zbarskim, znanym obecnie ze wspólpracy m.in. z Grzegorzem Proksą i Albertem Sosnowskim, kilkakrotnie udanie broniła swój tytuł, dokładając do kolekcji pas IBO, po zwycięstwie nad Elizą Olson w 2004 roku w Manchesterze. Z 17 walk aż 11 wygrała przed czasem, zyskując sobie ringowy przydomek "Lady Tyson". Występowała też na najsłynniejszych arenach bokserskich na świecie, prawdziwych świątyniach zawodowego boksu - w 2003 roku w Mandalay Bay w Las Vegas i w nowojorskiej Madison Square Garden, gdzie w 2005 roku stoczyła pożegnalną walkę. Właśnie w Mandalay Bay zaliczyła jedyną porażkę w karierze, zresztą bardzo pechową. Walkę z byłą mistrzynią wagi piórkowej, Amerykanką Tracy Byrd przegrała niejednogłośnie na punkty, boksując z poważną kontuzją, której nabawiła się w trakcie pojedynku. W przeciwnym razie walkę tę zapewne by wygrała i zakończyła karierę jako niepokonana. Na szczęście jej pas nie był stawką tego starcia.
Po zakończeniu kariery bokserskiej absolwentka politologii poznańskiej uczelni z powodzeniem realizowała się w mediach, współpracując z TVP oraz biorąc udział w popularnym show tanecznym telewizji TVN, w której obecnie pracuje jako reporterka programu porannego. Zagrała również samą siebie w filmie "Superprodukcja", a od pewnego czasu odnosi także sukcesy grając zawodowo w pokera, m.in. występując w wielkich turniejach World Series of Poker. Gdy zaczynała karierę nie ukrywała fascynacji sukcesami Iwony Guzowskiej, która rok wcześniej została mistrzynią świata, choć jako swojego idola wymienia zawsze Roya Jonesa Jr. Wspólnie z Guzowską kładła podwaliny pod rozwój kobiecego boksu w Polsce, który obecnie święci ogromne sukcesy wśród amatorek, a kolejne zawodowe pięściarki próbują pójść drogą pierwszych polskich mistrzyń świata. Lata 2000-2005 kiedy Agnieszka Rylik boksowała na zawodowych ringach, w polskim boksie kobiecym można uznać za epokę "Lady Tyson".
Ciekawe czy kiedys doczekamy sie kolejnej takiej "Rylik".
A na marginesie wlasnie bylem wtedy w Kolobrzegu i ogladalem walke z 4 rzedu przy ringu :) Czad.... :)