CIEKAWE TESTY W KLUBIE BOKS POZNAŃ
Ostatnio w siedzibie zaprzyjaźnionego klubu Boks Poznań, zostały wykonane nowatorskie badania, pozwalające określić poziom czasu reakcji złożonej u trenujących tam zawodników. Wykorzystana metoda pozwala podczas badania jednocześnie określić trzy istotne parametry: czas reakcji złożonej, koordynację wzrokowo-ruchową i widzenie peryferyjne. Czas reakcji złożonej (refleks) to bardzo istotny element w boksie.
Refleks jest tym parametrem, który w decydującym stopniu ogranicza wykorzystanie techniki
bokserskiej podczas walki. Szybkość w ringu i umiejętność unikania ciosów w decydującym stopniu zależą od krótkiego czasu reakcji. Kadra trenerska Boks Poznań zdając sobie z tego sprawę, podjęła decyzję o przeprowadzeniu badań pozwalających określić poziom czasu reakcji u poszczególnych zawodników.
Tu się go sprawdza nie wyrabia
W pełni się z Tobą zgadzam.
Czynności CUN charakteryzują się 3 procesami: odbieraniem bodźców, adekwatnym reagowaniem na odbierane bodźce, zapamiętywaniem śladów po bodźcach.
Wraz ze wzorstem napływu informacji do CUN wydłuża się czas ich przetwarzania.
Prezentowana metoda pozwala i zbadać czas reakcji i jednocześnie w drodze systematycznego treningu, poprawić funkcjonowanie Centralnego Układu Nerwowego a tym samy skrócić czas reakcji u osób, które nie urodziłay się z naturalnie dobrym refleksem.
Pozwala również dzięki odpowiedniemu rozstawieniu paneli, poprawić widzenie peryferyjne i przede wszystkim pracować nad utrzymaniem podwyższonej koncentracji przez dłuższy okres czasu.
Wyróżnia ją również to, że trening czasu reakcji odbywa się w sposób mierzalny, tym samym dając pole do analizy i porównań, jakie postępy czyni zawodnik.
Zreszta potwierdzają to przeprowadzane testy. W ciągu 2 miesięcy regularnego treningu, czas reakcji u badanych zawodników uległ skróceniu o 0,1 sek. Niby mało ale w kluczowych momentach 0,1 sek. ratuje przed knockoutem.
Jak widać na "poziomie nerwowym" rozpoznania i wygenerowania odpowiedniej reakcji można poprawić czas reakcji. Natomiast "poziom nerwowy" przewodzenia wygenrowanego impulsu, nie jest możliwy do poprawienia. Na szczęscię etap szybkości rozpoznania przez CUN bodźca jest głównym składnikiem i dlatego można poprzez jego odpowiednią stymulację skrócić czas reakcji. Stąd SWJarek masz w pewnej części rację.
Zdaje sobie sprawę, że komentarze typu- głupota itd. będą się zdarzać, szczególnie gdy niezrozumiała do końca jest istota zastosowanej metody.
Technikę można wytrenować na najlepszym poziomie ale bez odpowiednio dobrego refleksu nie można jej w pełni wykorzystać podczas walki. Gdyż po prostu przeciwnik będzie wyprzedzał nasze akcje a my będziemy mieli problem z unikaniem jego ataków.
Ja tam jestem za na wszystkie innowacje, zawsze warto spróbować, ciekawy pomysł
Też się z tym zgadzam, nowoczesny sport i rywalizacja na najwyższym poziomie (a przecież wszyscy sportowcy do tego dążą) wymaga zastosowania nowoczesnych metod uzupełniających właściwy trening taktyko - techniczny.
KOSTROMA
na początku filmu jest podany adres strony internetowej, przez którą można skontaktować się lub złożyć zapytanie ofertowe.
Nie tylko o CUN chodzi, o obwodowy też. Możesz dokładniej napisać w jaki sposób dokonuje się poprawa w CUN po wpływem treningu na poziomie neuronalnym?
Dla mnie cenny jest każdy głos, który ma coś wartościowego do powiedzenia - więc "sorry" jest nie na miejscu :)
Pytałem o to, w jaki sposób poprawia się praca na poziomie nerwowym co skutkuje większą szybkością czasu reakcji. Bo skoro poprawia się, to coś musi się zmieniać.
Zdrówko.
Szybciej rozpoznaje właściwy sygnał tym samy szybciej aktywuje odpowiednie reakcje, mówiąc najprościej.