BOKSER.ORG TOP 100, CZYLI KLASYFIKUJEMY NAJLEPSZYCH POLSKICH AMATORÓW ZA 2010 ROK
Powoli kończy się rok 2010, który zapamiętamy niestety jako jeden z najgorszych w historii polskiego boksu amatorskiego. Mimo wstydliwie słabych występów naszych seniorów na ringach Europy w pierwszym półroczu i nieco lepszym w drugim, postanowiliśmy – zgodnie z tradycją - dokonać klasyfikacji 100 Najlepszych Polskich Pięściarzy Amatorskich, odnajdując jasne punkty w każdej kategorii. Mamy nadzieję, że opracowywanie kolejnych rankingów będzie zadaniem łatwiejszym i przyjemniejszym.
Nadzieję na lepszą przyszłość polskiego boksu amatorskiego daje nam nadchodzące pokolenie 16-18 latków, którzy w 2010 r. wywalczyli 5 brązowych medali młodzieżowych mistrzostw świata i młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich (Dawid Michelus) oraz mistrzostw Europy juniorów (Konrad Dąbrowski, Przemysław Runowski i Karol Pawlina).
Kto zatem był najlepszy w poszczególnych kategoriach wagowych? Zapraszamy do analizy naszego rankingu.
49 KG: ŁUKASZ MASZCZYK
Lider kategorii papierowej, której limit od września br. podniesiono do 49 kg, od lat jest ten sam. Niestety także od lat jego rywale są bardzo słabi. Na arenie międzynarodowej 26-letni pięściarz warszawskiej Gwardii boksował ze zmiennym szczęściem w trzech kategoriach wagowych, w tym nawet w koguciej (w lidze World Series of Boxing). Za plecami mistrza klasyfikuję 17-letniego Dawida Jagodzińskiego, który dzielnie walczył w młodzieżowych mistrzostwach świata w Baku i zdobył tytuł młodzieżowego mistrza Polski. Dawid udanie zadebiutował także w gronie seniorów, stawiając dzielnie opór znakomitemu czempionowi z Chin, Zou Shimingowi podczas Igrzysk Sportów Walki. Na trzecim miejscu znalazł się o 2 lata starszy wicemistrz Polski, Artur Majer, który w Strzegomiu pokonał swojego równieśnika, Dawida Staniszewskiego. Tego ostatniego stawiam w rankingu za innym młodym, zdolnym pięściarzem, Pawłem Nowakiem. Miejsca 7-10 zajmują juniorzy, gdyż kategoria papierowa należy w Polsce tradycyjnie do najsłabiej obsadzonych.
1 Łukasz Maszczyk (1984) Gwardia Warszawa
2 Dawid Jagodziński (1993) Astoria Bydgoszcz
3 Artur Majer (1991) Gwardia Wrocław
4 Paweł Nowak (1992) Olimp Szczecin
5 Dawid Staniszewski (1991) Start Włocławek
6 Daniel Miller (1991) Wda Świecie
7 Tomasz Resół (1993) Skorpion Szczecin
8 Kamil Pierchała (1993) RMKS Rybnik
9 Dawid Więtkowski (1993) PKB Poznań
10 Grzegorz Kozłowski (1993) Gwardia Warszawa
52 KG: RAFAŁ KACZOR
W kategorii muszej, której limit od września podniesiono do 52 kg, panuje bardzo podobna sytuacja jak w papierowej. Lider od lat ten sam i od lat niezagrożony. Z papierowej do muszej "uciekł" 20-letni Piotr Gudel, ale do klasy mistrza Polski, o 8 lat starszego Rafała Kaczora, brakuje mu mniej więcej tyle, ile do poprzedniego rywala, Łukasza Maszczyka. Zmiennikiem starzejącego się lidera może zostać rówieśnik Gudela, Rajnchold Bromboszcz, który w mijającym roku zmienił klimat śląski na kielecki i udanie włączył się do rywalizacji o krajowy prymat, wygrywając kilka walk z zagranicznymi rywalami.
1 Rafał Kaczor (1982) SSS Bokser Strzegom
2 Rajnchold Bromboszcz (1990) RUSHH Kielce
3 Piotr Gudel (1990) Cristal Białystok
4 Damian Smogór (1991) BKS Gorzów Wlkp.
5 Daniel Żaboklicki (-) Legia Warszawa
6 Krystian Pawlikowski (1990) PKB Poznań
7 Wojciech Peryt (1987) Broń Radom
8 Tomasz Duda (-) Radomiak Radom
9 Grzegorz Brynda (1993) Kontra Elbląg
10 Michał Smerdel (1993) Gwarek Łęczna
56 KG: MATEUSZ MAZIK
Na pozycji lidera kategorii piórkowej, której limit od września obniżono do 56 kg stawiam 21-letniego wicemistrza Polski, Mateusza Mazika. Już dzisiaj powinniśmy zacierać ręce w oczekiwaniu na jego ewentualną rywalizację z brązowym medalistą młodzieżowych mistrzostw świata (pokonał tam wicemistrza świata seniorów, Tugstsogta Nyambayara) i młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich, 17-letnim Dawidem Michelusem., który w kolejnym sezonie nadal będzie młodzieżowcem. Na 3. miejscu klasyfikuję 22-latka Mariusza Burzyńskiego, mistrza Polski wagi koguciej, który pod koniec roku doczekał się wreszcie międzynarodowego testu. Tuż zanim w zestawieniu stawiam 19-letniego wrocławianina, Kamila Łaszczyka, który jedną nogą jest już w gronie zawodowców, a mijający rok zakończył w glorii brązowego medalisty mistrzostw Polski ( w wadze koguciej) i mistrza Polski do lat 20 (w piórkowej). Tuż za Łaszczykiem w klasyfikacji znalazło się miejsce dla dwóch pięściarzy PKB. Z dwójki Krzysztof Rogowski i Marek Jędrzejewski wyżej stawiam tego pierwszego, który w pierwszym półroczu był "kogutem". Drugiemu z wymienionych nie udał się start w mistrzostwach Polski, ale ma za sobą ciekawe występy w Bundeslidze.
1 Mateusz Mazik (1989) RMKS Rybnik
2 Dawid Michelus (1993) Sokół Piła
3 Mariusz Burzyński (1988) SSS Strzegom
4. Kamil Łaszczyk (1991) Gwardia Wrocław
5 Krzysztof Rogowski (1981) PKB Poznań
6 Marek Jędrzejewski (1989) PKB Poznań
7 Maciej Mierzyński (1988) Cristal Białystok
8 Paweł Juszczyk (1983) Hetman Białystok
9 Konrad Rogowski (1991) DKS Dąbrowa Górnicza
10 Michał Leśniak (1990) SSS Strzegom
60 KG: MICHAŁ CHUDECKI
24-letni Michał Chudecki jest od lat liderem kadry narodowej, pozostając niezmiennie naszą wielką nadzieją na przyszłość, w tym przede wszystkim na awans do Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Tuż za nim w rankingu znalazł się 33-letni Andrzej Liczik, najprawdopodobniej jeden z najstarszych amatorskich pięściarzy Europy, który w pierwszej części sezonu boksował w kategorii piórkowej, zdobywając złoty medal mistrzostw Polski. Numerem 3 zestawienia jest 23-letni Damian Wrzesiński, klubowy dubler Chudeckiego z Poznania, który podczas mistrzostw Polski wygrał z Michałem Syrowatką, a pod koniec roku zdobywał międzynarodowego doświadczenie występując w Bundeslidze. Nastolatkowie: Mateusz Kostecki i Krystian Sielawa udanie zadebiutowali w gronie seniorów. Nowy sezon zweryfikuje ich talenty w międzynarodowej rywalizacji.
1 Michał Chudecki (1986) PKB Poznań
2 Andrzej Liczik (1977) Hetman Białystok
3 Damian Wrzesiński (1987) PKB Poznań
4 Mateusz Kostecki (1991) Górnik Wieliczka
5 Krystian Sielawa (1991) Hetman Białystok
6 Mateusz Kozłowski (-) Skorpion Szczecin
7 Łukasz Pis (1991) PTB PM Tarnów
8 Tomasz Michelus (1992) Sokół Piła
9 Patryk Cichocki (1989) RMKS Rybnik
10 Mariusz Chrzanowski (-) RUSHH Kielce
64 KG: MICHAŁ SYROWATKA
Pozycję lidera kategorii w drugiej połowie roku wywalczył 22-letni Michał Syrowatka, dystansując starszego o 6 lat mistrza Polski, Marcina Łęgowskiego. Michał Żeromiński, starszy od Syrowatki o rok, nadal może być naszą nadzieją na przyszłość, ale potrzeba mu rywalizacji z pięściarzami zagranicznymi. Tomasz Mazur (młodszy) przegrał wprawdzie minimalnie z Żeromińskim na mistrzostwach Polski, ale ciekawie prezentował się w Bundeslidze, wygrywając m.in. z Czechem, Zdenkiem Chladkiem, dlatego klasyfikuję go na 3. miejscu. Z niecierpliwością czekać będziemy na kolejny sezon najzdolniejszego z całej „10”, 17-letniego Patryka Szymańskiego, sklasyfikowanego w tej kategorii nieco na kredyt, który w pierwszej połowie roku był jeszcze „piórkowcem”, a w grudniu udanie zadebiutował w meczu Bundesligi. Zawodowy debiut Kamila Młodzińskiego spowodował, że nie został on uwzględniony w zestawieniu.
1 Michał Syrowatka (1988) Hetman Białystok
2 Marcin Łęgowski (1982) Ósemka Chojnice
3 Tomasz Mazur (1989) PKB Poznań
4 Michał Żeromiński (1987) Radomiak Radom
5 Patryk Szymański (1993) KS-BOKS Poznań/PKB Poznań
6 Krzysztof Ciereszko (1987) Tygrys Elbląg
7 Aleksander Nadolny (1991) Sako Gdańsk
8 Tomasz Mazur (1980) Gwardia Wrocław
9 Marcin Myszka (-) Ósemka Chojnice
10 Jarosław Daschke (1990) Sako Gdańsk
69 KG: KAMIL GARDZIELIK
Najmłodszy z liderów tegorocznej klasyfikacji, 18-letni Kamil Gardzielik, ma za sobą bardzo udany sezon. Nie udało mu się wprawdzie zdobyć medalu na młodzieżowych mistrzostwach świata w Baku (dzielnie walczył z późniejszym mistrzem Davidem Lourenco), ale w drugiej połowie roku zasłużenie wskoczył na krajowy szczyt kat. 69 kg. Kamil Szeremeta, mistrz Polski i zwycięzca Turnieju im. Feliksa Stamma, zmienił kategorię na średnią. Honoru białostockiego boksu w naszym zestawieniu broni 25-letni już Piotr Sielawa, którego kariera jakby zatrzymała się w miejscu. Na miejscach 3-4 klasyfikuję "weteranów', Sebastiana Jaszowskiego i Krzysztofa Chudeckiego, którzy przysłowiowego "prochu" już raczej nie wymyślą. Na swoją szansę czeka 19-letni kielczanin, Tomasz Kot, który w drugiej połowie roku udanie zadebiutował w międzynarodowym towarzystwie i z uwagą śledzić będziemy jego przyszłoroczne starty.
1 Kamil Gardzielik (1992) PKB Poznań
2 Piotr Sielawa (1985) Hetman Białystok
3 Sebastian Jaszowski (1980) SSS Strzegom
4 Krzysztof Chudecki (1982) PKB Poznań
5 Tomasz Kot (1991) RUSHH Kielce
6 Damian Mielewczyk (1989) Wisła Tczew
7 Maciej Pieloch (-) SSS Bokser Strzegom
8 Arkadiusz Godziuk (-) Ring Wolny Toruń
9 Paweł Michalik (-) Legia Warszawa
10 Piotr Sokołowski (-) Sztorm Szczecin
75 KG: KAMIL SZEREMETA
Na czele zestawienia „średnich” stawiam Kamila Szeremetę, etatowego reprezentanta kraju, mistrza Polski kat. 69 kg, zwycięzcę Turnieju im. Feliksa Stamma (pokonał tam Kazacha Serika Sapijewa). Pięściarz z Białegostoku, mimo słabego startu na mistrzostwach Europy w Moskwie, w ciągu mijającego roku zanotował kolejny postęp i nadal jest jednym z najpoważniejszych kandydatów na polskiego olimpijczyka. Tuż za pięściarzem Hetmana klasyfikuję Igora Jakubowskiego, 18-latka z Konina, który w barwach PKB Poznań udanie zadebiutował w Bundeslidze. Poza tym w turnieju Grand Prix PZB w Pniewach pokonał jednogłośnie na punkty Szeremetę. Udanymi startami w drugiej połowie roku na 3. miejsce wspiął się obiecujący 20-latek z Ostrołęki, mistrz Polski do lat 20, Rafał Sodór, którego wartość w międzynarodowym debiucie sprawdził mistrz Europy, Artem Czebotariew. Kolejne miejsce w rankingu zajmuje 21-letni Michał Łoniewski z Elbląga, który na mistrzostwach Polski w Strzegomiu wygrał 3 pojedynki, a na grudniowym Turnieju Grand Prix PZB w Elblągu został uznany najlepszym zawodnikiem imprezy. Dopiero na 5. miejscu stawiam 25-letniego niespodziewanego mistrza Polski ze Strzegomia, Piotra Rucińskiego. Wicemistrz kraju, Tomasz Jabłoński, wygrał na Turnieju Stamma walkę i pojechał na mistrzostwa Europy, gdzie "poległ" w pierwszym pojedynku. Sklasyfikowany o oczko niżej 19-letni Adam Kośmider oraz jego rówieśnik, Marcin Jarzyna zapewne w przyszłym sezonie włączą się do rywalizacji o miejsce w czołówce kat. średniej. In minus oceniam tegoroczną postawę Macieja Adamiaka, który mimo występów w Bundeslidze, nie poczynił spodziewanych postępów.
1 Kamil Szeremeta (1989) Hetman Białystok
2 Igor Jakubowski (1992) PKB Poznań
3 Rafał Sodór (1990) Victoria Ostrołęka
4 Michał Łoniewski (1989) Kontra Elbląg
5 Piotr Ruciński (1986) SSS Bokser Strzegom
6 Tomasz Jabłoński (1989) Sako Gdańsk
7 Adam Kośmider (1991) Tygrys Elbląg
8 Maciej Adamiak (1986) PKB Poznań
9 Marcin Jarzyna (1991) Legia Warszawa
10 Gracjan Szadziński (1988) Skorpion Szczecin
81 KG: WŁODZIMIERZ LETR
Na pierwszym miejscu tej słabo obsadzonej kategorii stawiam 23-letniego mistrza Polski, który w pierwszej połowie roku wygrywał walki zarówno w Bundeslidze, jak i na mistrzostwach Europy. O drugiej części sezonu pięściarz PKB Poznań powinien jednak jak najszybciej zapomnieć. Jedynym poważnym krajowym konkurentem dla Włodzimierza Letra był 26-letni Krzysztof Sadłoń. Na trzecim miejscu stawiam 24-letniego Damiana Kośmidera, który od lat znajduje się w czołówce kategorii półciężkiej. Tuż za nim w rankingu znaleźli się 20-letni Marek Matyja, który ze zmiennym szczęściem walczył na arenie międzynarodowej, a tuż za nim o rok młodszego "legionistę" Piotra Witczaka, który podczas Turnieju im. Feliksa Stamma pokonał niebezpiecznego Litwina, Daugirdasa Semiotasa.
1 Włodzimierz Letr (1987) PKB Poznań
2 Krzysztof Sadłoń (1984) SSS Strzegom
3 Damian Kośmider (1986) Tygrys Elbląg
4 Marek Matyja (1990) Maximus Wrocław
5 Piotr Witczak (1991) Legia Warszawa
6 Adam Balski (1991) KKB Kalisz
7 Mateusz Górowski (-) Golden Team Nowy Sącz
8 Dawid Deik (1990) PKB Poznań
9 Dawid Sławiński (1990) Cristal Białystok
10 Karol Jaroszewski (1990) Victoria Ostrołęka
91 KG: MICHAŁ OLAŚ
Po odejściu do obozu profesjonałów Krzysztofa Zimnocha i Mateusza Malujdy, na lidera kategorii ciężkiej niespodziewanie wyrósł 21-letni Michał Olaś. Potwierdzeniem olbrzymich możliwości i talentu pięściarza Fenixa Warszawa są jego wyniki osiągnięte w rywalizacji międzynarodowej, w tym pokonanie kreowanego na gwiazdę amatorskich ringów, Erislandy Savona z Kuby oraz medalisty mistrzostw świata i Europy, Johna M`Bumby z Francji. Nadzieją na przyszłość tej kategorii są zapewne także 21-letni Tomasz Duszak i Cezary Samełko. Ten ostatni zmienił w tym roku kategorię z półciężkiej na ciężką, w której nabiera niezbędnego doświadczenia. Ma dopiero 18 lat i w ciągu najbliższego sezonu powinien nawiązać rywalizację o krajowy prymat w gronie seniorów. Na 3. miejscu klasyfikuję 24-latka z PKB Poznań, Michała Gerleckiego, który imponuje ostatnio serią wygranych walk, udanie rywalizując w rozgrywkach Bundesligi.
1 Michał Olaś (1990) Fenix Warszawa
2 Tomasz Duszak (1989) KS-BOKS Poznań
3 Michał Gerlecki (1986) PKB Poznań
4 Cezary Samełko (1992) Mazur Ełk
5 Kamil Goiński (1991) Sokół Słupca
6 Piotr Samełko (1990) Mazur Ełk
7 Paweł Tejza (1986) Skorpion Szczecin
8 Karen Saakyan (1987) Hetman Białystok
9 Krzysztof Tomaszek (1992) Golden Team
10 Radosław Kolec (1988) Sztorm Szczecin
+91 KG: MARCIN REKOWSKI
Marcin Rekowski nie zaliczy minionego sezonu do specjalnie udanych, jakkolwiek jego 1. lokata w zestawieniu najlepszych „superciężkich” nie powinna budzić specjalnych wątpliwości. 32-letni pięściarz zapewne powoli myśleć będzie o zakończeniu amatorskiej kariery. Jego porażka podczas mistrzostw Polski z Michałem Towarnickim była jedną z największych sensacji turnieju. Rekowski wygrał jednak 3 z 5 walk w Bundeslidze, pokonując m.in. solidnego Litwina Vitalijusa Subaciusa i pojechał na mistrzostwa Europy do Moskwy, gdzie uległ na punkty Włochowi Roberto Cammarelle. W drugiej połowie roku zanotował jednak dwie przykre porażki przed czasem (z Cammarelle i Ukraińcem Egorem Plevako), które mogą zadecydować o jego najbliższej przyszłości. Na 2. miejscu klasyfikuję mistrza Polski, 28-letniego Łukasza Zygmunta, którego tegoroczną wartość można jednak było ocenić tylko podczas turnieju w Strzegomiu, gdzie pokonał m.in. Michała Jabłońskiego i wspomnianego Towarnickiego, których umieściłem na kolejnych miejscach zestawienia. Za ich plecami sklasyfikowałem trzech młodych-zdolnych w wieku 18-20 lat, Marcina Siwego, Patryka Brzeskiego i Marcina Śnitko, w których powinniśmy upatrywać kandydatów na przyszłorocznych reprezentantów Polski. O tym, że czeka ich mnóstwo pracy i sam talent nie wystarczy, świadczy m.in. grudniowa rywalizacja Brzeskiego z utytułowanym Wiktorem Zujewem , zakończona przegraną Polaka przez RSC w 1. rundzie (nota bene również niecałą rundę wytrzymał z Białorusinem lider kategorii, Rekowski).
1 Marcin Rekowski (1978) PKB Poznań
2 Łukasz Zygmunt (1982) Polonia Świdnica
3 Michał Jabłoński (1987) Wisłok Rzeszów
4 Michał Towarnicki (1983) Skorpion Szczecin
5 Marcin Siwy (1991) RUSHH Kielce
6 Patryk Brzeski (1990) Budowlani Inż. Płońsk
7 Marcin Śnitko (1992) Tygrys Elbląg
8 Jacek Głowacki (1983) Bukowina Wałcz
9 Krzysztof Kosela (1988) Paco Lublin
10 Damian Dardas (-) KS-BOKS Poznań
i jeszcze paru innych.
Oczywiście nie wyjaśnia to całej zapaści w boksie amatorskim, niestety ma duży wpływ. Dużo winy jest też w betonowym podejściu do spraw naszych działaczy. Czekają na zbawce, kogoś kto przyjdzie, da pieniądze i powie, róbcie to i tamto.
przecież dla wiekszości boks amatorski to tylko wstęp na zawodostwo. sorry.. ale kto chciałby walczyć w amatorce jak ma okazje być zawodowcem
co tu przyklad Daniel Urbański czołowy kiedys amator a teraz co widac po jego rekordzie
kto zainwestuje w 30+ zawodnika...???
A do wszytskich którzy myślą że boksowi zawodowemu oplaca sie to że amatorski kuleje sa w olbrzymim bledzie.Bez dobrych amatorów nie będzie dobrych zawodowców bo nie będzie z kogo wybierać.
A ci co olewaja boks amatorski niech potem nie narzekają jak zaodnik stoczy 40 walk z kelnerami zanim zacznie o cos walczyc w zawodowym boksie bo to normalne jak się nie ma walk z amatorki.
Czym Pan się kierował układaniem klasyfikacji?A gdzie mistrzowie,wicemistrzowie Polski?Delikatnie mówiąc trochę dziwna klasyfikacja jeśli nie ujmuje się finalistów Pucharu Polski i kilku innych ważnych imprez w tym z udziałem zawodników z zagranicy.Mam tu na myśli juniorów.
Catman, nie porównuj juniorów do seniorów, to naprawdę zupełnie inny boks
Mam jeszcze jedno pytanie do SZANOWNEJ REDAKCJI.Ile jeszcze razy będziecie pokazywać walkę Adamka i Gołoty.Chyba tylko po to prowokować userów do wylewania na siebie wiader pomyj i wychwalania po niebiosa jaki to wspaniały jest Adamek.
Sebastian Jankowski,Bartosz Szczotka,Ireneusz Zakrzewski,Bartosz Osowski.Zdrowych Pogodnych Rodzinnych Świąt!
Sebastian Jankowski,Bartosz Szczotka,Ireneusz Zakrzewski,Bartosz Osowski.Zdrowych Pogodnych Rodzinnych Świąt!
IDZIE KU DOBREMU SKORO TAKIE CZASOPISMO JAK "POLITYKA"ZAUWAZA AMATORSKI BOKS..
Polityka nr 1/2 (2789) z 08 stycznia 2011 roku. str.131-132