KONGRES AIBA I WAŻNE ZMIANY
W dniach 1-2 listopada w mieście Ałmaty w Kazachstanie odbył się Kongres AIBA. Na zjeździe stawili się przedstawiciele 106 bokserskich zarządów krajowych. Nie mogło też zabraknąć Adama Kusiora, aktualnego delegata technicznego oraz supervisora AIBA. Miałem przyjemność porozmawiać z Panem Adamem nt. przebiegu zjazdu Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu Amatorskiego jak i również na temat zmian, które są szykowane. I szczerze mówiąc byłem mile zaskoczony, bo nie dość, że zmian jest dużo to z pewnością są to zmiany pozytywne, które mogą w dużym stopniu wyeliminować niesprawiedliwe wyniki w boksie amatorskim oraz przyspieszyć rozwój tej dyscypliny.
Pierwszą i najbardziej istotną modyfikacją jaka zostanie wprowadzona to zmiana zaliczania punktów na popularnych "maszynkach". Dotychczas, by punkt został zaliczony trzech z pięciu sędziów w tej samej sekundzie musiało nacisnąć przycisk. Na zjeździe został podpisany nowy regulamin sędziowania, który diametralnie zmienia cały system zaliczania ciosów. Teraz każdy z pięciu sędziów przyciskając przycisk po ciosach tworzy indywidualny wynik walki, a na koniec wybiera się trzy najbardziej zbliżone do siebie wyniki, a dwa skrajne odrzuca. Przykładowo mamy rezultaty 12:2, 13:8, 11:9, 3:2 i 10:11 - w takim wypadku wybrane zostaną noty 13:8, 11:9 i 10:11. Adam Kusior opowiedział co skłoniło zarząd do zmian.
- Dotychczas bano się wciskania przycisków po ciosach, ponieważ po zawodach drukowany był ranking sędziowski, który pokazywał ile punktów zostało zaliczonych przez, którego sędziego. Nie punktowano ciosów na korpus, a przycisk był wciskany tylko przy wyraźnych ciosach, lub całych seriach. Teraz będzie zdecydowanie lepiej. Przez cały rok 2011 system będzie testowany, a jeżeli się sprawdzi - będzie wprowadzony na stałe. - mówi były prezes PZB.
Drugą ważną nowiną z Kongresu jest ruszająca już 20 listopada Liga Zawodowa. Do walki stanie dwanaście drużyn z trzech kontynentów. Będą to Los Angeles Matadors, Memphis Force, Mexico City Guerreros, Miami Gallos z Ameryki Północnej, Astana Arlans, Baku Fires, Beijing Dragrons, Incheon Red wings z Azji oraz Istanbulls, Milano Thunder, Moscow Kremlin Bears oraz Paris United z Europy. 31 października obył się pokazowy mecz między Astana Arlans i Istanbulls, który zakończył się wygraną tych pierwszych 5:0. Szczegóły odnośnie ligi zawodowej opiszę w oddzielnym artykule, ponieważ jest to temat bardzo obszerny i warto się jemu bliżej przyjrzeć.
Ostatnim z najważniejszych postanowień jest zmiana miejsca w którym powstanie Akademia Boksu AIBA. Początkowy projekt, który został ogłoszony dwa lata temu w Pekinie zakładał, że nowa Akademia powstanie w Kanadzie w mieście Bécancour. W pierwszym dniu aktualnego Kongresu zarząd postanowił zmienić lokalizację Akademii na miasto Ałmaty w Kazachstanie. Związek Bokserski w Kazachstanie wykazał ogromne zainteresowanie tym projektem i ogłosił, że rząd jest wstanie wyłożyć aż 33 mln dolarów na to przedsięwzięcie! Rolą Akademii będzie pomoc w rozwoju oraz edukowanie bokserów w zakresie systemów treningowych i nie tylko by pomóc im w późniejszych etapach kariery. Będą przeprowadzane tam również szkolenia dla trenerów, sędziów oraz osób z zarządów narodowych związków bokserskich. Prawdopodobny termin otwarcia Akademii to lipiec 2012 roku.
Rys. Projekt obiektu Akademii Boksu AIBA
Ciekawostką ze zjazdu jest poradnik dla trenerów z niedużym doświadczeniem, który został rozdany wszystkim przedstawicielom związków bokserskich na Kongresie. Ogromny udział w napisaniu owego podręcznika mieli Adam Kusior i Matt Mizerski, który jest korespondentem BOKSER.ORG, a pomagali im w tym Walentin Ostianow z Ukrainy i Bodo Andreas z Australii. Podręcznik oprócz tekstu zawiera przeróżne rysunki, tabele oraz fotografie i być może ukaże się w wersji elektronicznej.
Podsumowując, nareszcie zarząd AIBA zauważył dużą stagnację tej dyscypliny w stosunku do boksu zawodowego, nieodpowiedni system sędziowania i podjął odpowiednie kroki. W imię maksymy "lepiej późno niż wcale" wszystkie te postanowienia można jedynie pochwalić. Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie podjęte kroki zaowocują tym, że z czasem boks amatorski znów wróci do łask, a kibice będą cieszyli się z oglądania olimpijskiej odmiany naszej ulubionej dyscypliny.