TRENING ADAMKA, CIĄG DALSZY
Mike Gladysz, Nagranie własne
2010-08-10
Serdecznie zapraszamy na drugi cykl nagrań video, w których zaprezentujemy fragmenty przygotowania siłowo-kondycyjnego Tomasza Adamka (41-1, 27 KO) do walki z Michaelem Grantem (46-3, 34 KO). Pojedynek odbędzie się 21. sierpnia w Newark. Najlepszy polski pięściarz trenuje pod okiem trenera Tylora Woodmana. Dzisiaj przedstawiamy dalszy ciąg ćwiczeń na szybkość, koordynację i pracę nóg. W kolejnym odcinku przedstawimy ćwiczenia na siłę i wytrzymałość.
http://www.youtube.com/watch?v=7hAy57kaVko
przez kilka sekund widać Granta z trenerem Mustaphą Mohamadem,
O ile sądzę, że Kliczki są wolniejsi na 100%, o tyle Haye może być szybszy od Tomka- z tym, że to moje gdybanie bardziej niż pewność.
Może redakcja coś wyszpera i zamieści filmik o w/w zawodnikach w tym temacie?
To dlaczego 90% sprinterów wygląda bardzo atletycznie? Im cięższy zawdonik, tym większy ma problem z wytrzymałością, a nie szybkością.
PS Drogi Redaktorze - to nie są ćwiczenia na szybkość.
Zdaje sie ze juz byla dyskusja na powyzszy temat w poprzednim newsie o tego rodzaju cwiczeniach. Sprinterzy musza wygladac atletycznie, bo samymi kosciami i skora nie nadadza cialu duzej predkosci, potrzebuja do tego celu miesni.
P.S. Latarnia twojego umyslu swieci ciemnym swiatlem.
Akurat na takiej drabince sprinterzy robiliby ćwiczenia bardzo, bardzo, bardzo szybko. Po prostu problem z dużą masą przekłada się na słabszą wytrzymałość. Wtedy nawet bardzo duża szybkość po kilku rundach mocno topnieje.
Skrajnym przykładem był Pudzianowski w walce z Kawaguchi. Bardzo szybki na początku, a po 3 minutach słaba mucha w smole.
markos12345: rekordzista świata na 100m Usain Bolt ma 1.95m i 94kg wagi, czyli wymiary bardzo podobne do Muhammada Ali.
markosowi12345 wlasnie chodzilo o to ze czlowiek o masie 90kg pobiegnie szybciej (przynajmniej tak mi sie wydaje) niz ten co wazy 50kg, poniewaz ten ma za malo miesni aby poruszyc swoje cialo z odpowiednia predkoscia. Poza tym w 99% przypadkow ten co wazy 90kg bedzie mial dluzsze nogi. Szybkosc zalezy od sciegien i wiazadel (poza miesniami), ktore mozna wycwiczyc tylko w pewnym stopniu. Sciegna sa uwarunkowane genetycznie, dlatego w finalach biegow na 100m na swiatowym poziomie biegnie 7 lub 8 ludzi ciemnoskorych.
Redakcja ostatnio odpisała w jednym z tematów, że Roger nie pozwala na filmowanie sparingów, ale już kiedyś były zamieszczane przecież. To był jakiś sparing "za czasów" Rogera.
Polecam:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Powszechne_błędy_językowe
Sam robię byki ale staram się nad tym panowąć bo to zwykły wstyd.
HaHaha jesteś tak głupi że aż zabawny
popieram;D
Z ping-pongiem to chybiony argument. Tam chodzi co prawda o szybkość, ale powtarzaną przez kilkadziesiąt minut, a to zmienia postać rzeczy. Wysiłki czysto szybkościowe trwają do 6-7s, po tym czasie zasoby fosfokreatyny, czyli biochemicznie paliwa, które najszybciej uwalnia ATP do mięśni, bardzo się uszczuplają.
Jeśli dokonamy podział wysiłków fizycznych właśnie ze względu na źródło energii, z którego resyntezujemy ATP, to właśnie przedział do około 7s będzie czysto szybkościowym. W ping-pongu nie chodzi o to, żeby być najszybszym tylko żeby utrzymywać wysoką, przerywaną szybkość przez długi czas, a to co innego.
Ponadto masa nie przekłada się wprost na szybkość, ale ma duże znaczenie. Oczywiście istnieją zawsze załamania krzywej, po przekroczeniu której masa spowalnia. Chodzi o to, że aby nadać masie dużą prędkość w jak najkrótszym czasie potrzebujemy dużej energii. Więc trening siłowy pełni bardzo ważną rolę w kształtowaniu szybkości, stąd często duża masa u sprinterów.
Pamiętajmy, że szybkość jest najtrudniejsza do wytrenowania i ulega tylko niewielkiej poprawie, oraz szybko ulega ona utracie. W rzeczywistości trening szybkościowy w bardzo niewielkim stopniu poprawia poziom tej zdolności motorycznej.
Bolt 200m pobiegł jako niespełna 15-latek w 21.73. Przez 8 lat bardzo ciężkiego treningu sprinterskiego, najszybszy człowiek świata poprawił się o 2.54s. Przez 7 lat pracował na to, żeby na 200m poprawić się o 1.29s i pobić rekord świata.
Nie jest to przykład odosobniony. Praktycznie każdy, kto biega 100m poniżej 10s biegał bez treningu jako młodziak poniżej w okolicach 11s.
U takich zawodników jak Adamek, o poprawianie szybkości skończyło się 10-15 lat temu, chyba że miał niewykorzystane przez zły trening rezerwy, w co wątpię. Obecnie cykle treningowe budują mu szczyt formy i optymalizują szybkość by była najwyższa podczas walki.