HISTORIA: CZARNE DIAMENTY
Na ringach całego Śląska zawsze dużo było imprez pięściarskich, gromadzących na starcie szereg zawodników z kraju i zagranicy. Wystarczy wymienić chociażby takie turnieje, jak: Memoriały Franciszka Kika w Dąbrowie Górniczej, Jerzego Krasnożona w Knurowie, Wincentego Szyińskiego w Częstochowie, czy Leszka Błażyńskiego w Bytomiu. Nie sposób również nie wspomnieć o Kapeluszu i Ciupadze Góralskiej rozgrywanych w Żywcu, Pucharach Prezydentów Jaworzna, czy Rybnika. No i oczywiście o Śląskiej Lidze Juniorów. Jedynym rozgrywanym do tej pory turnieju drużynowym dla tej kategorii wiekowej w kraju. Jednak turniejem o największej renomie - jaki rozgrywany jest na śląskim ringu - są z pewnością „Czarne Diamenty". Turniej, w którym od roku 1972. przez 13 kolejnych edycji startowali seniorzy, a który od 18. lat gromadzi na starcie juniorów i kadetów. Początkowo o „Czarne Diamenty" walczono w stolicy Górnego Śląska - Katowicach. Później turniej gościł na ringach: Bytomia, Sosnowca, Zabrza, Rudy Śląskiej, Jastrzębia. Libiąża, aż w końcu ulokował się na stałe w Mysszkowie. Warto przy tej okazji przypomnieć, że inauguracyjne zmagania ringowe o „Czarne Diamenty", które - jak już wspomnieliśmy powyżej - odbyły się w 1972r. były pierwszą imprezą jaka odbyła się w świeżo otwartej katowickiej hali widowiskowo-sportowej, czyli popularnym „Spodku". Tym samym, w którym trzy sezony później odbyły się pamiętne mistrzostwa Europy. Na turnieju tym Wiesław Rudkowski i Andrzej Biegalski sięgnęli po pasy mistrzowskie, a Ryszard Tomczyk, Jerzy Rybicki i Jacek Kucharczyk dotarli do półfinałowej strefy zmagań, nagradzanej brązowymi medalami.
Wróćmy jednak do „Czarnych Diamentów" - cofając się jednak nie do 1972r, ale aż do 1965r. Wtedy bowiem po raz pierwszy odbył się w Katowicach turniej, w odniesieniu do którego użyto nazwy „Czarnych Diamentów". Były to zmagania w krajowej obsadzie, rozegrane w ramach programu „Szukamy reprezentantów na Meksyk". Jego zwycięzcami zostali kolejno: Zbigniew Olech; Jan Gałązka; Brunon Bendig; Józef Grudzień; Jan Modrzakowski; Marian Kasprzyk; Mrozowski; Lucjan Słowakiewicz; Zbigniew Pietrzykowski; Władysław Jędrzejewski.
Po siedmiu sezonach „Czarne Diamenty" - już jako cykliczny turniej w obsadzie międzynarodowej - powróciły na śląski ring i goszczą na nim do chwili obecnej, gromadząc na starcie w ciągu ponad 30. minionych lat wielu znamienitych zawodników, których nazwiska z łatwością możemy znaleźć na listach zwycięzców, bądź medalistów największych imprez kontynentalnych i światowych, a także na listach mistrzowskich w gronie przedstawicieli boksu profesjonalnego.
I TM KATOWICE - 1972
W inauguracyjnym turnieju o „Czarne Diamenty" udział wzięło 55. zawodników. Pomimo skromnej obsady liczebnej wśród startujących sporo było byłych - bądź przyszłych - medalistów kontynentalnego championatu, jak chociażby: Roman Rożek (POL), Leszek Błażyński (POL), Ryszard Tomczyk (POL), Jan Szczepański (POL), Bogdan Jakubowski (POL), Wiesław Rudkowski (POL), czy Janusz Gortat (POL), A w zespołach zagranicznych: Tibor Badari (HUN), czy Anatolij Klimanow (SU) O ile jednak Kilimanow zdobył pierwsze miejsce, to Badari po przegranej z Ryszardem Tomczykiem odpadł wcześniejszej fazie turnieju i nie dolarł do finału.
II TM KATOWICE – 1973
Tym razem na starcie turnieju stanęło aż 91 zawodników. Nic więc dziwnego, że w tej liczbie na katowickiej arenie ringowych zmagań pojawiło się wiele pięściarskich sław – także i takich – których blask rozświetlił się nieco później. Jak chociażby finalista kategorii koguciej – Patrick Cowdell (ENG), który po dwóch sezonach na katowickich ME wywalczył brązowy medal. Natomiast na zawodowym ringu sięgał po mistrzostwo Starego Kontynentu. Nie sposób przy tej okazji nie wymienić Polaków: Ryszarda Tomczyka, Romana Gotfryda, a także Jerzego Rybickiego oraz Zbigniewa Kicki. Zwycięzcami turnieju zostali:
Jerzy Dominik (POL); Leszek Borkowski (POL); Józef Witek (POL); Roman Gotfryd (POL); Ryszard Tomczyk (POL); Wiktor Zołotariow (SU); Jerzy Rybicki (POL); Eugeniusz Baca (POL); Władimir Gładczenko (SU); Dragan Todorivić (YUG); Lucjan Trela (POL).
III TM KATOWICE – 1974
W trzecich „Czarnych Diamentach” wystąpiło 67. pięściarzy. I tym razem śląski ring gościł wielu znanych bokserów, a także – co warto przypomnieć – był świadkiem niespodziewanych rozstrzygnięć. Z pewnością dużą i przyjemną zarazem dla nas niespodzianką było zwycięstwo Andrzeja Biegalskiego nad dwukrotnym pogromcą legendarnego Teofilo Stevensona – Igorem Wysockim (SU) w finale wagi ciężkiej. Do tego w drodze do najwyższego miejsca na podium Stanisław Osetkowski wyprzedził Ryszarda Tomczyka. Natomiast finaliści wagi półśredniej, czyli Zbigniew Kicka i Jerzy Rybicki, którzy także przed rokiem rywalizowali w decydującej rozgrywce turnieju zamienili się na podium miejscami. Przed rokiem triumfował Rybicki. Tym razem ze zwycięstwa cieszył się Kicka, który po kilku miesiącach jako pierwszy Polak stanął na podium dla medalistów I MŚ, rozegranych w Hawanie. Wśród zwycięzców znalazł się także zawodnik gliwickiego Carbo – Krzysztof Madej, brązowy medalista ME sprzed roku oraz uczestnik I MŚ, na których w ćwierćfinałowej strefie zmagań poznał druzgocącą moc pięści Wilfredo Gomeza z Puerto Rico, który zaraz po hawańskich mistrzostwach świata – gdzie zdobył tytuł mistrzowski – podpisał zawodowy kontrakt i przez wiele lat siał postrach na profesjonalnych ringach, sięgając po sławę, pieniądze i światowe tytuły. Oto lista turniejowych zwycięzców: Petre Ganea (ROM); Nur Eroglu (TUR); Krzysztof Madej (POL); Andrzej Jagielski (POL); Stanisław Osetkowski (POL); Suren Kazarian (SU); Zbigniew Kicka (POL); Leonid Szaposznikow (SU); Edward Korpalski (POL); Janusz Gortat (POL); Andrzej Biegalski (POL).
IV TM BYTOM – 1975
Startowało 77. zawodników. Po trzech diamentowych edycjach na katowickim ringu turniej przeniesiono do Bytomia, gdzie przez kilka następnych sezonów goszczono zawodników ubiegających się o niezwykle cenne śląskie i sportowe zarazem trofeum, czyli „Czarne Diamenty”. Ponieważ zawody odbywały się w okresie przygotowań do mistrzostw kontynentalnych, jakie po kilku miesiącach odbyły się w katowickim „Spodku” – wobec tego na bytomskim ringu nie pojawiło się tak wiele pięściarskich gwiazd, jak bywało to w trzech poprzednich sezonach. Jednakże emocji sportowych podczas turniejowych walk nie zabrakło. Warto przy tej okazji przypomnieć niezwykle zacięty finał wagi półśredniej pomiędzy Markiem Okroskowiczem, a Adamem Koźlikiem, zakończony zwycięstwem tego pierwszego, a także starcie medalistów młodzieżowych mistrzostw Europy: Stanisława Osetkowskiego z Alfredem Cichowlasem, które na swoją korzyść rozstrzygnął Osetkowski.
W bytomskim turnieju zwyciężyli kolejno: Władimir Chmil (SU); Antoni Różnicki (POL); Marian Łagocki (POL); Włodzimierz Piątkowski (POL); Stanisław Osetkowski (POL); Władimir Piskowoj (SU); Marek Okroskowicz (POL); Aleksander Butenko (SU); Marek Łuszczyński (POL); Wiktor Bombałow; Wiktor Iwanow (obaj SU).
V TM BYTOM – 1976
W sezonie olimpijskim piąta – a więc jubileuszowa – edycja „Czarnych Diamentów” zgromadziła na starcie 89. zawodników. Niezwykle silna na bytomskiej arenie pięściarskich zmagań była drużyna radziecka, składająca się z przedstawicieli dwóch drużyn federacyjnych – rosyjskiej i ukraińskiej – którzy odnieśli najwięcej turniejowych zwycięstw. Wśród nich znalazł się Feliks Pak – młodzieżowy wicemistrz Europy sprzed dwóch lat z Kijowa.
Jubileuszowe „Czarne Diamenty” zdobyli: Antoni Papierski (POL); Stanisław Syjud (POL); Feliks Pak; Wiktor Nawros; Władimir Sorokin; Paweł Slepuszko; Siergiej Puszkarow; Aleksander Żurawlew; Władimir Jeresko; Michaił Sapiołkin; Wiaczesław Aleksiejew (wszyscy SU).
VI TM BYTOM – 1977
99. zawodników wystartowało w szóstej edycji „Czarnych Diamentów”, rozegranej pod koniec sezonu 1977r. Trzeba przy tej okazji dodać, że przez jakiś czas turniej ten – nie wiedzieć czemu – nie miał swojego stałego terminu w kalendarzu centralnym PZB, co nie zawsze sprzyjało gromadzeniu na starcie zawodów utytułowanych pięściarzy. Jednakże nie było to istotną przeszkodą w sportowym kontekście diamentowej rywalizacji, bowiem emocji na śląskim ringu – nie tylko zresztą podczas tego turnieju – nigdy nie brakowało. Przy okazji szóstych „Czarnych Diamentów” warto przypomnieć bardzo efektowny finał wagi półśredniej, w którym Zbigniew Kicka zwyciężył Marka Okroskowicza.
A oto pełna lista turniejowych zwycięzców: Henryk Pielesiak; Stanisław Syjud (obaj POL); Jurij Bogdanow (SU); Zbigniew Parkoła (POL); Wiktor Kamysznikow (SU); Paweł Slepuszko (SU); Zbigniew Kicka (POL); Detlef Strassburg (DDR); Aleksander Butenko (SU); Costica Chiracu (ROM); Dietmar Meyer (DDR).
VII TM BYTOM – 1979
Po rocznej przerwie ponownie nad bytomskim ringiem rozbrzmiał gong oznajmiający rywalizację o „Czarne Diamenty”, w której udział wzięło 80. zawodników. Do czołówki turniejowych zmagań należeli medaliści olimpijscy: Leszek Kosedowski i Kazimierz Szczerba, wicemistrz Europy i brązowy medalista MŚ – Roman Gotfryd oraz Zygmunt Gosiewski, olimpijczyk z Moskwy – który po swój brąz na ME sięgnie za dwa sezony w Tampere, czy Grzegorz Skrzecz – zdobywca brązowych krążków na MŚ (Monachium – 82) i ME (Warna – 83). Zwycięzcami turnieju zostali:
Henryk Pielesiak (POL); Stanisław Syjud (POL); Stefan Supeł (POL); Roman Gotfryd (POL); Leszek Kosedowski (POL); Kazimierz Szczerba (POL); Marek Okroskowicz (POL); Zygmunt Gosiewski (POL); Ingo Rabe (DDR); Grzegorz Pigoń (POL); Grzegorz Skrzecz (POL).
VIII TM SOSNOWIEC – 1981
Kolejny turniej rozegrany został ponownie po rocznej przerwie. Tym razem roli organizatora turnieju, który zgromadził na starcie 59. zawodników, podjęli się działacze z Sosnowca. Po raz pierwszy na liście zwycięzców pojawił się jedyny polski mistrz świata w boksie amatorskim – Henryk Średnicki, który triumfował w wadze koguciej. W zawodach tym razem startowali wyłącznie polscy zawodnicy, a zwycięzcami zostali: Zbigniew Raubo (POL); Henryk Średnicki (POL); Leszek Warczak (POL); Ryszard Korlacki (POL); Tadeusz Stemplewski (POL); Leszek Czarny (POL); Czesław Kapałka (POL); Zygmunt Gosiewski (POL); Zbigniew Wojciechowicz (POL); Władysław Wydra (POL).
IX TM ZABRZE – 1983
Na zabrzańskim ringu – który po raz pierwszy gościł uczestników turnieju – wystartowało 71 zawodników. Były to zawody w pewnym sensie o historycznym wymiarze, bowiem po raz pierwszy rozegrano walki w kategorii superciężkiej, która do oficjalnego programu imprez mistrzowskich w Europie i Polsce została wprowadzona w 1979r. Pierwszym zdobywcą „Czarnych Diamentów” w nowej wadze został zawodnik zabrzańskiej Walki Norbert Kwapik. W zawodach triumfowali następujący pięściarze:
Janusz Starzyk (POL); Narantuja Njaamagin; Cerendorżyn Amarżagał (obaj MGL); Józef Maczuga (POL); Dżambadodżin Gambastar (MGL); Tadeusz Wijas (POL); Ireneusz Przywara (POL); Marian Sajdak (POL); Jan Spyra (POL); Krzysztof Michałowski (POL); Waldemar Rusin (POL); Norbert Kwapik (POL).
X TM ZABRZE – 1984
Jubileuszowa – X. – edycja „Czarnych Diamentów” odbyła się w Zabrzu, a na starcie imprezy stanęło 65. zawodników. Ponownie więc zabrzański ring gościł uczestników najbardziej znanego śląskiego turnieju pięściarskiego. Swoje pierwszeństwo w najcięższej wadze obronił Norbert Kwapik z zabrzańskiej Walki. Ponadto po pierwszą lokatę sięgnął Zygmunt Gosiewski. Natomiast późniejszy olimpijczyk z Seoulu (1988) – Andrzej Możdżeń, startując w wadze lekkopółśredniej musiał zadowolić się drugą lokatą, po przegranej z Iwanem Sotirowem (BUL). Pierwsze miejsca zdobyli:
Bogdan Jendrysik (POL); Angeł Szyszmanow (BUL); Wojciech Zamora (POL); Stanisław Załęski (POL); Ireneusz Zdziarski (POL); Iwan Sotirow (BUL); Włodzimierz Rabęda (POL); Piotr Rabsztyn (POL); Mariusz Łysoń (POL); Zygmunt Gosiewski (POL); Wiesław Dyła (POL); Norbert Kwapik (POL).
XI TM KATOWICE – 1986
Po kilku sezonach „Czarne Diamenty” znowu zawitały na katowicki ring. Znowu też pomiędzy poprzednią, a tą edycją diamentowych zmagań nastąpił sezon przerwy. Tym razem do walk przystąpiło 51 zawodników. Wśród nich aktualny selekcjoner kadry narodowej kadetów, a wcześniej jeszcze srebrny medalista Turnieju Przyjaźni (Hawana – 84) – Zbigniew Raubo. Wicemistrz Europy juniorów z Tampere (1984) – Grzegorz Jabłoński, czy ciekawy zawodnik ze wschodniej części Niemiec – Rene Ryl. Na najwyższych stopniach turniejowego podium stanęli:
Doman Smejkal (TCH); Zbigniew Raubo (POL); Zbigniew Kotwas (POL); Tomasz Krupiński (POL); Grzegorz Jabłoński (POL); Andreas Otto (DDR); Józef Kruszyński (POL); Mika Olesch (DDR); Andrzej Ogonowski (POL); Rene Ryl (DDR); Krzysztof Michałowski (POL); Norbert Kwapik (POL).
XII TM KATOWICE – 1987
Po raz pierwszy w historii turnieju liczba jego uczestników przekroczyła magiczna liczbę „100”, bowiem na starcie imprezy stanęło dokładnie 109. zawodników. Kolejnym historycznym elementem tego turnieju był hat-trick zawodnika Walki Zabrze – Norberta Kwapika, który po raz trzeci z rzędu – od momentu wprowadzenia do turnieju wagi +91kg – został najlepszym superciężkim diamentowych zmagań. Zwycięzcami zawodów zostali:
Goerghe Ion (ROM); Janusz Torz (POL); Jacek Ostaszewski (POL); Antonio Justin (ROM); Aleksiej Bojko (SU); Andrzej Możdżeń (POL); Józef Kruszyński (POL); Piotr Rabsztyn (POL); Szamil Babajew (SU); Roman Jeruszenko (SU); Wiktor Akszonow (SU); Norbert Kwapik (POL).
XIII TM KATOWICE – 1988
Ciekawostką 13. edycji „Czarnych Diamentów” był niewątpliwie udany udział w turnieju reprezentacji Izraela, która wyjeżdżała z Katowic z dwoma złotymi medalami. W sumie do walk w zawodach przystąpiło 91 zawodników, co oznacza, że były to interesujące zmagania . Dobrą formę na katowickim ringu zaprezentowali m.in.: Juliusz Sobczak, Cezary Banasiak, a także Leszek Rybiński, którzy zwyciężyli w swoich kategoriach wagowych. A oto pełna lista zwycięzców:
Ben Helm (ISR); Janusz Froelich (POL); Juliusz Sobczak (POL); Jakub Szmul (ISR); Jan Wałejko (POL); Robert Koller (TCH); Piotr Szamboski (POL); Aleksander Chałuza (SU); Aaron Jakobiszwili (ISR); Cezary Banasiak (POL), Jan Aksamit (POL); Leszek Rybiński (POL).
XIV TM RUDA SLĄSKA – 1990
Po raz pierwszy w historii turnieju „Czarne Diamenty” rozegrane zostały w kategorii wiekowej juniorów, a nie – jak dotychczas – seniorów. Po raz pierwszy też uczestników zmagań gościła Ruda Śląska. Natomiast w samych zawodach startowały drużyny klubowe, a nie reprezentacje narodowe – w sumie do walk turniejowych przystąpiło 41 zawodników. Najważniejsze jednak, że turniej – pomimo trudności związanych z przemianami systemowymi w naszym kraju – utrzymał się. Zwycięzcami pierwszej juniorskiej edycji „Czarnych Diamentów” zostali:
Radek Smetana (TCH); Zbigniew Sadowski; Marcin Walos; Marek Boczek; Jacek Płonka (wszyscy POL); Miklosz Bondy (TCH); Jarosław Spyra (POL); Artur Barwiński (POL); Janusz Jakimów (POL); Piotr Klimka (POL).
XV TM RUDA ŚLĄSKA – 1991
Jubileuszowy – XV. – turniej ponownie zawitał do Rudy Śląskiej, gdzie diamentowe zmagania toczyło 42. juniorów. Z pewnością nie była to imponująca liczba startujących. Pamiętać jednak należy, że czas ten wybitnie nie sprzyjał organizacji imprez sportowych. W związku z czym utrzymanie tego turnieju, to niewątpliwy powód do dumy śląskich działaczy. Po pierwsze miejsca XV TM o „Czarne Diamenty” sięgnęli:
Ireneusz Świerczek (POL); Adam Gałan (POL); Patrik Sery (TCH); Paweł Żołdowicz (POL); Rusłan Paliwoda (UKR); Bogdan Jędrzejewski (POL); Arkadiusz Lukoszek (POL); Andrzej Nowakowski (POL); Jacek Sujka (POL); Waldemar Bentlejewski (POL); Grzegorz Auguścik (POL).
XVI TM JASTRZĘBIE – 1992
49. uczestników XVI. turnieju o „Czerne Diamenty” przybyło na jastrzębski ring. Rotacyjny charakter tego turnieju w tym czasie miał z pewnością cel promocyjny samej imprezy na terenie całego Okręgu. Jednakże z drugiej strony z pewnością było to związane z poszukiwaniem rozwiązania – doskwierających w tym czasie wszystkim ludziom sportu – problemów finansowych. Bowiem zbyt mocne obciążanie kosztami turnieju jednego tylko organizatora mogło być dla niego ciężarem nie do udźwignięcia. Spośród zwycięzców tej edycji diamentowych zmagań warto zwrócić uwagę na Macieja Zegana, który także na dorosłym ringu nieźle sobie poczynał. Po czym, po podpisaniu kontraktu zawodowego, przez wiele sezonów udanie występował na profesjonalnym ringu. Pierwsze miejsca zdobyli:
Jarosław Zajączkowski (POL); Khalid Machmudow (AZE); Maciej Zegan (POL); Dariusz Kaczmarek (POL); Rusłan Paliwoda (UKR); Janusz Flos (POL); Anatolij Zaubnichin (UKR); Eften Abdulajew (AZE); Piotr Malina (POL); Krzysztof Górecki (POL); Grzegorz Żebrowski (POL); Ahmed Mamedow (AZE).
XVII TM BYTOM – 1993
I znowu Diamenty w bardzo eleganckim, czyli czarnym kolorze zawitały do Bytomia, czyli miasta – w którym przed laty były bardzo zadomowione. W zawodach startowało 41 zawodników, którzy w kilkunastu walkach dostarczyli bytomskim kibicom sporej dawki pięściarskich emocji. W poszczególnych kategoriach wagowych zwyciężyli:.
Karsten Kornicke (GER); Tomasz Kosała (POL); Maik Klube (GER); Mariusz Kruk (POL); Roman Hertlein (POL); Tomasz Zaborowski (POL); Krzysztof Marciniak (POL); Krzysztof Osiński (POL); Andreas Wernicke (GER); Assel Nils (GER).
XVIII TM BYTOM – 1994
47. juniorów wystartowało w XVIII. turnieju o „Czarne Diamenty”, które ponownie odbyły się na bytomskim ringu. Obok polskich uczestników ringowych zmagań w zawodach wystartowała drużyna z niemieckiego Halle, którego klub zaprzyjaźniony jest ze Śląskim Okręgiem. Po pierwsze lokaty tym razem sięgnęli:
Marcel Kruck (GER); Wojciech Waligóra (POL); Jan Baum (GER); Marcin Pełka (POL); Frank Markus (GER); Rafał Sławiński (POL); Mariusz Wołosz (POL); Piotr Dudkiewicz (POL); Cezary Kozłowski (POL); Adrian Owsiany (POL); Dawid Matłosz (POL); Marco Pilsing (GER).
XIX TM LIBIĄŻ – 1995
Po raz pierwszy gospodarzem turnieju został Libiąż, goszczący na swoim ringu 48. zawodników. Po raz pierwszy też na śląskiej arenie zmagań – jeszcze w barwach ukraińskich – wystąpił Andriej Liczik, który zwyciężył w wadze muszej, a który po kilku sezonach po przyjęciu polskiego obywatelstwa nie tylko sięgał po mistrzostwo Polski, ale także wywalczył brązowy medal na ME (Pula – 2004) i reprezentował nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach (2004). Zwycięzcami libiąskich zmagań zostali kolejno:
Albert Szafulski (POL); Andriej Liczik (UKR); Andriej Kotelnik (UKR); Aleksander Łucenko (UKR); Adrian Turewicz (POL); Robert Osmólski (POL); Arkadiusz Małek (POL); Cezary Kozłowski (POL); Frank Schubert (GER).
Andrzej Liczik jeszcze w barwach ukraińskich zwyciężył na libiąskim ringu w „Czarnych Diamentach”. W 2003r. po przyjęciu polskiego obywatelstwa wywalczył w Jastrzębiu złoty medal MP i walczył na MŚ w Bangkoku (2003). W następnym sezonie został także brązowym medalistą ME (Pula – 2004)i olimpijczykiem (Ateny – 2004).
XX TM BYTOM – 1996
Okrągły – XX. – jubileusz turnieju noszącego miano górniczego bogactwa – albowiem Czarne Diamenty, to bardziej poetycka nazwa węgla, ważnego do dziś dnia źródła energii – zorganizowano w Bytomiu. W jubileuszowych zawodach o zwycięstwa ubiegało się 52. zawodników, a do czołówki zmagań należeli m.in.: Marcin Jaworek, a także Steffen Kretschmann – wicemistrz Europy juniorów z Birgmingham (1997), którzy zdecydowanie przewodzili w swoich wagach. Pierwsze miejsca zajęli kolejno:
Marcin Jaworek (POL); Arkadiusz Parafian (POL); Arkadiusz Lutyński (POL); Rafał Rękawik (POL); Artiomas Lisowskij (LTU); Christoph Herpich (GER); Dionise Turcanu (ROM); Tomasz Cyganek (POL); Tino Gross (GER); Steffen Kretschmann (GER).
XXI TM KATOWICE - 1997
I znowu zawody - w których tym razem wystartowało 44. zawodników - zorganizowano w Stolicy Górnego Śląska. Ponownie po pierwsze lokaty sięgnęli: Marcin Jaworek i Steffen Kretschmann. A obok nich uwagę na siebie zwrócili również Tomasz Mazur, czy Pawio Wanyk ukraiński olbrzym, walczący w późniejszych latach na ligowych polskich ringach. Na najwyższym stopniu podium stawali: Marcin Jaworek (POL); Tomasz Krawczyk (POL); Tomasz Mazur (POL); Adrian Tkocz (POL); Wolodymir Lipskij (UKR); Feliks Karapetian (POL); Gero Graupner (GER); Daniel Stefański (POL); Tino Gross (GER); Steffen Kretschmann (GER); Pawio Wanyk (UKR).
XXII TM MYSZKÓW - 1998
Po raz pierwszy myszkowski ring - który do dzisiaj gości corocznie uczestników diamentowych zmagań - był miejscem turniejowej rywalizacji o „Czarne Diamenty". W 22. w ogóle, a 1. w Myszkowie zawodach wystartowało 50. zawodników. Ponownie w najcięższej wadze -jak przed rokiem - triumfował Pawio Wanyk z Ukrainy. Za to w finale rozegranym nieco wcześniej zwyciężył Krzysztof Włodarczyk, który w swojej kolekcji posiada m.in. brązowy medal mistrzostw Europy kadetów (Bitola - 1997), złote medale w mistrzostwach Polski juniorów i młodzieżowców oraz wicemistrzostwo Polski (2000). Wychowanek Zbigniewa Raubo, który przed laty także zwyciężał w „Czarnych Diamentach"' po przejściu do obozu zawodowców sięgnął po mistrzostwo świata w wadze junior ciężkiej w wersji IBF. Pierwsze miejsca zdobyli: Premysław Maszczyk (POL); Aleksander Bodnia (UKR); Robert Grzelakowski (POL); Adrian Tkocz (POL); Sylwester Klasa (POL); Jurij Zołotow (UKR); Łukasz Wierzba (POL); Paweł Dryszel (POL); Daniel Kupka (PÓL); Andrius Lepeska (LTU); Krzysztof Włodarczyk (POL); Pawio Wanyk (UKR).
XXIII TM MYSZKÓW - 1999
Był to ostatni turniej, w którym na starcie stanęli tylko juniorzy. W sumie do walk przystąpiło 45 zawodników, z których największą chyba indywidualnością był zwycięzca najcięższej wagi Andriej Zadaczin z Ukrainy. Z Polaków natomiast korzystnie zaprezentowali się Przemysław Maszczyk oraz Andrzej Nowosada, którzy także wygrali w swoich kategoriach wagowych. Oto lista zwycięzców turnieju: Przemysław Maszczyk (POL); Andrzej Nowosada (POL); Przemysław Siga (POL); Andrew Murray (IRL); Michał Jaroszewski (POL); Enrico Wolf (GER); Marcin Gąjęcki (POL); Marek Floryszczyk (POL); Steven Krokel (GER); Wojciech Hajduk (POL); Andriej Zadaczin (UKR).
XXIV TM MYSZKÓW - 2000
Startowało 100 zawodników w dwóch kategoriach wiekowych kadetów i juniorów. Po raz pierwszy zresztą oficjalnie zastosowano taką właśnie formułę rozgrywania turnieju, która utrzymuje się do dzisiaj. Był to bardzo dobry pomysł śląski bowiem dzięki temu „Czarne Diamenty" stały się niezwykle wartościowym - i w dodatku międzynarodowym sprawdzianem startowym dla obu grup wiekowych, którzy na polskich ringach nie mają niestety zbyt wielu okazji do podjęcia rywalizacji w trudnej konkurencji. Natomiast „Czarne Diamenty" wciąż - jako zawody - zarówno od strony sportowej, jak i organizacyjnej utrzymują wysoki poziom. Pozwala to młodym adeptom sztuki pięściarskiej poczuć atmosferę wielkiej sportowej imprezy. Ze zwycięzców turnieju warto zwrócić uwagę na Damiana Jonaka, który sezon później wywalczy brąz na MEJ w Rijece i który po podpisaniu kontraktu zawodowego sięgnie po młodzieżowe mistrzostwo świata w wersji WBC, co miejmy nadzieję - nie będzie jego ostatnim słowem na ringu. Damian wciąż boksuje i kariera wciąż tak naprawdę stoi przed nim otworem. A oto zwycięzcy turnieju w grupach Kadetów i juniorów: Enrico Baunack (GER); Mariusz Jaszowski (POL); Patrick Gonschorek (GER); Ladislaw Kovac (SLO); Igor Paszczuk (UKR); Sebastian Schussler (GER); Daniel Urbański (POL); Jakub Herbeć (POL); Robert Woge (GER); Denis Neuman (GER); Frank Benjamin (GER); Marcin Pryczek (POL); Piotr Załoga (POL). Andrzej Nowosada (POL); Zbigniew Kołacz (POL); Marcin Strzelczyk (POL); Konstantin Rowienskij (UKR); Daniel Stasieńko (POL); Artem Paszczuk (UKR); Damian Jonak (POL). Jurij Wołoszyn (UKR); Steven Krokel (GER); Tomasz Lubura (POL); Thomas Hartman (GER); Patryk Bartkiewicz (POL).
XXV TM MYSZKÓW - 2001
Jubileusz dwudziestopięciolecia na myszkowskim ringu uczciło 109. zawodników, którzy pokazali dobry boks. Nic w tym jednak dziwnego, bowiem wśród startujących znaleźli się tacy zawodnicy, jak Marcin Pryczek - wicemistrz Europy kadetów (2001). Łukasz Maszczyk - pierwszy polski mistrz Unii Europejskiej (Pecs - 2006), Grzegorz Proksa - wicemistrz Europy juniorów (Warszawa - 2003) oraz aktualny młodzieżowy mistrz świata zawodowców w wersjach WBA i IBF, czy Łukasz Janik - wicemistrz Unii Europejskiej (Pecs - 2006), a obecnie pięściarz zawodowy, czy wreszcie Krzysztof Zimnoch - brązowy medalista mistrzostw unijnych (Pecs - 2006) oraz dwukrotny mistrz Polski. Już tylko ta lista zwycięzców jubileuszowego - XXV. - turnieju o „Czarne Diamenty" potwierdza sportową rangę tych zmagań. A oto pełna lista zwycięzców: Anatolij Babuk; Artem Fatujew (obaj UKR); Dawid Szynkiewicz; Artur Kogut; lal UD Suchalski; Piotr Sielawa (wszyscy POL); Nerius Valciukas (LTU); Mateusz Wlodarczyk (POL); Martin Roncka (TCH); Paweł Kwietniewski; Marcin Pryczek (obaj POL). Łukasz Maszczyk (POL); Wiktor Antipow; Sergiej Kowba (obaj UKR); Dawid Płusa; Grzegorz Proksa; Łukasz Janik; Paweł Góra (wszyscy POL); Aleksander Rubiuk (UKR); Robert Woge (GER); Krzysztof Zimnoch (POL); Marcin Czech (POL); Łukasz Warchol (POL).
XXVI TM MYSZKÓW - 2002
Po raz pierwszy w historii diamentowych zmagań liczba jego uczestników przekroczyła liczbę 130, bowiem na starcie zawodów stanęło dokładnie 133. pięściarzy. Czołówkę stojących na wysokim poziomie ringowych zmagań stanowili z pewnością,: Marcel Herfurth, Gotllieb Weiss z Niemiec oraz Arnu Kogut wśród kadetów, a także Łukasz Maszczyk Paweł Pęczyński oraz Jakub Herbeć w gronie juniorów. O Łukaszu Maszczyku wspomniałem już przy innej okazji. Tutaj słów kilka warto poświęcić Pawłowi Peczyńsklemu który ma na swoim koncie brązowe medale kadeckich mistrzostw Europy (2001) i mistrzostw świata (2002). Ten ostatni medal jest zresztą jedynym krążkiem w tej rangi imprezie wywalczonym przez polskiego zawodnika. Na najwyższym stopniu turniejowego podium stawali: Dmitro Karażjan; Andriej Soja (obaj UKR) Marcel Herfurth David Siegmann(obaj (obaj GER); Josef Zahradnik (TCH); Artem Makarenko (BLR); Artur Kogut (POL); Steffen Merker (GER); Gottlieb Weiss (GER); Martin Manikowski (GER); Benjamin Schmidt (GER); Andrzej Różyński (POL) Łukasz Maszczyk (POL); Paweł Peczyński (POL); Krzysztof Cieślak (POL); Siergie Monin (BLR); Karol Czura (POL); Jakub Herbeć (POL); Wiktor Chyżnik (UKR); Grzegorz Sałaj (POL); Robert Woge (GER); Frank Benjamin (GER); Łukasz Jegierczyk (POL).
XXVII TM MYSZKÓW - 2003
I znowu na myszkowskim ringu byliśmy świadkami narodzin znaczących sportowych karier, Bowiem w gronie 134, zawodników, jacy wystartowali w turnieju pojawiło się przynajmniej kilka gwiazd, o których w późniejszych sezonach mogliśmy usłyszeć sporo dobrego. Z tego grono warto z pewnością przybliżyć Denisa Pojacyko (UKR), który po trzech sezonach na mistrzostwach Europy w Płowdiw sięgnął po złoty medal, wysyłając przy okazji czterech z pięciu rywali w przysłowiową „krainę marzeń". Przy okazji należy wspomnieć o innej ciekawostce, ale już w polskim wymiarze, której autorami byli bracia Daniel i Dawid Szynkiewiczowie, którzy stanęli na najwyższym stopniu podium tego samego turnieju. Wcześniej podobnej rzeczy dokonali Przemysław i Łukasz Maszczyk. Jednak oni swoje zwycięstwa odnosili na różnych turniejach. Warto także wskazać na Łukasza Polcyna, który po trzech sezonach w Rzymie sięgnie po wicemistrzostwo Unii Europejskiej juniorów, Pierwsze miejsca zajęli: Łukasz Polcyn (POL); Dmitrij Zyza (BLR); Siergiej Bancewicz (BLR): Daniel Szynkiewicz (POL); Siergiej Iskriuk; Wołodymir Biłowos (obaj UKR); Łukasz Wasielewski (POL); Dawid Szynkiewicz (POL); Dmitrij Manulenko (GER); Aleksander Butz (GER); Leszek Wójcik (POL); Timur Musafarow (GER). Łukasz Maszczyk (POL); Paweł Peczyński (POL); Przemysław Pawikowski (POL); Mariusz Jaszowski (POL); Michtar Harutunjan (NED); Adrian Młynek (POL); Dmitro Dubniew (UKR); Kamil Gołębiowski (POL); Denis Pojacyko (UKR); Benjamin Schmidt (GER); Mariusz Smoleń (POL); Maciej Matwijczuk (POL).
XXVIII TM MYSZKÓW - 2004
138, kadetów i juniorów wystartowało w 28. edycji diamentowych zmagań, prezentując - jak zawsze na śląskim ringu - ciekawy boks. Wśród zwycięzców, których do dzisiaj znaleźć możemy na licznych listach startowych różnych turniejów bez trudności znajdujemy medalistów mistrzostw Unii Europejskiej juniorów jak: Bartosz Grolewski (brąz w Warszawie - 2007), Łukasz Polcyn (srebro w Rzymie - 2006), który już rok wcześniej triumfował w turnieju o czym zresztą wspominaliśmy, czy Andrzej Wawrzyk (złoto w Rzymie 2006). Zwycięzcami turnieju zostali: Bartosz Grolewski (POL); Piotr Dendra (POL); Mariusz Burzyński (POL); Paweł Kujawski (POL); Łukasz Polcyn (POL); Christian Schmidt (GER); Siergiej Iskriuk (UKR); Marcus Nader (AUT); Daniel Ustarbowski (POL), Norbert Dąbrowski (POL), Jarosław Hutkowski (POL), Jarosław Pietrzyk (POL), Dawid Leszek (POL), Michał Chudecki ( POL); Denis Makarow (GER) ; Mercel Herfuth (GER); Kamil Gorząd (POL), Jan Żmijewski (POL), Łukasz Pluta (POL); Eike Henze (GER); Tigran Petrosjan (Champion Kraków); Andrzej Wawrzyk (POL)
XXIX TM MYSZKÓW - 2005
88 zawodników stanęło no starcie XXIX edycji diamentowych zmagań na myszkowskim ringu. Tradycyjnie walczono w dwóch kategoriach wiekowych kadetów i juniorów. Tradycyjnie też walki stały na dobrym poziomie Co zresztą, na śląskim ringu także ma charakter tradycyjny. Oto zwycięzcy turnieju: Rąjnchold Bromboszcz; Sebastian Szerszeń; Piotr Dziób (wszyscy POL); Christian Henze (GER); Piotr Dendra(POL); Marcel Winkels (GER); AIexander Bartaune (GER); Jacek Piłka (POL); Arkadiusz Król (POL); Norbert Michalski (POL); Artur Łazarian (Concordia Knurów). Franz Goetze (GER); Grzegorz Szkurłat (POL). Leszek Tokarz (POL); Patryk Cichocki (POL); Przemysław Gnatowski (POL); Robert Tlatlik (GER); Dawid Szynkiewicz (POL); Andrzej Fonfara (POL); Leszek Wójcik (POL); Mateusz Masternak (POL); Jarosław Hutkowski (POL); Krzysztof Głowacki (POL).
XXX TM MYSZKÓW - 2006
I oto stało się - wcześniej seniorski, a obecnie juniorsko-kadecki turniej o "Czarne Diamenty" stał się 30-łatkiem. Jednakże zawody te - mimo w sumie dość zaawansowanego wieku jak na juniora, czy kadeta - nie tylko nie dostały sportowo-organizacyjnej zadyszki, ale wręcz przeciwnie - wciąż utrzymują wysoki poziom. A wśród zwycięzców jubileuszowych zmagań z łatwością znaleźć można Mateusza Mazika, który jako pierwszy śląski zawodnik stanął na podium mistrzostw świata juniorów (Agadir - 2006), dorzucając do tego jeszcze srebrny medal na mistrzostwach Unii Europejskiej juniorów (Warszawa - 2007). Oto pełna lista zwycięzców tego turnieju: Kamil Łaszczyk (POL); Kamil Młodziński (POL); Patrik Balaz (CZE); Iwan Unicki (UKR); Dmitro Bartosz (UKR); Artem Andryczuk (UKR); Tommy Altman (GER); Zdzisław Wilczyński (POL); Dariusz Żołyniak (POL); Kenan Bayrami (GER); Taras Kocuba (UKR); Paweł Grebin (UKR); Jakub Sosiński (POL). Mateusz Mazik (POL); Patryk Cichocki (POL); Robert Tlatlik (GER); Marcel Winkels (GER) Daniel Szynkiewicz (POL); Leopold Krzeszewski (POL); Kevin Keunzel (GER); Michał Łoniewski (POL); Grzegorz Szkurłat (POL); Robert Marcok (POL).
XXXI TM MYSZKÓW - 2007
Ostatnia - jak dotąd - edycja diamentowych zmagań potwierdziła znaczącą pozycję tego turnieju nie tylko na mapie polskiego boksu - ale także w krajach, których zawodnicy od lat stają na starcie tej ciekawej imprezy. Cieszy też, że wśród turniejowych zwycięzców szczególnie reprezentujących polskie barwy - widzimy Rajncholda Bromboszcza, Mateusz Mazika, czy Artura Szpilkę, czyli zawodników perspektywicznych, którzy już mają na swoim koncie sukcesy w międzynarodowych imprezach mistrzowskich w swoich grupach wiekowych. Pora więc, aby nasi zawodnicy odnosili coraz więcej sukcesów na wszystkich ringach świata. Oto zwycięzcy turnieju: Igor Tomiłow (UKR); Konrad Rogowski (POL); Alan Phelan (IRL); Juliano Westhiner (NED); Dmitro Cupka (UKR); Wadim Połowinka (UKR); Iwan Chomiak (UKR); Marcin Jarzyna (POL); Tomas Sojka (CZE); Oleksandr Krasulja (UKR); Michał Świątkowski (POL).
XXXII Międzynarodowy Turniej Bokserski o „Czarne Diamenty” MYSZKÓW 20-22.06.2008r.
Wyniki walk finałowych:
Waga 48kg Konrad ROGOWSKI (Sosnowiec - POL) vs Homza TOUBA (Westfalia - GER) 9 : 20
Waga 51kg Rajnchold BROMBOSZCZ (Katowice - POL) vs Kamil NOCUŃ (Częstochowa - POL) 12 : 4
Waga 54kg Liridon ZEQIRI (Prisztina – Kosovo) vs Kamil ŁASZCZYK (Wrocław - POL) 5 : 19
Waga 57kg Michael HAYDEN (Eindhoven - NED) vs Maciej PIECHOTA (Elbląg - POL) 15 : 8
Waga 60kg Hagen WERNICKE (Halle - GER) vs Krystian SIELAWA (Białystok - POL) 11 : 21
Waga 64kg Sebastian KNIGGE (Halle - GER) vs Tomasz KOT (Kielce - POL) 18 : 4
Waga 69kg Adam KOŚMIDER (Elbląg - POL) vs Andrzej TOKARZ (Knurów - POL) 18 : 10
Waga 70kg Adam JARMUSZ (ZKB Zgorzelec - POL ) vs Wiktor PERCZYŃSKI (Legia Warszawa - POL) 9 : 21
Waga 81kg Kamil GOIŃSKI (Sokół Słupca - POL) vs Kenan BAYRAMI (Westfalia - GER) 16 : 18
Waga 91kg Marcin SIWY (Częstochowa - POL) vs Franz GÖTZE (Halle - GER) KO III
Waga +91kg Patryk BRZESKI (Budowlani Płońsk - POL) vs Dominik MUSIL (Ostrava - CZE) VO